Ta szkoła ma już 60 lat!

941
Wyświetleń

Szkoła Podstawowa nr 14 mieszcząca się w budynku przy ulicy Mielczarskiego, ma już 60 lat. Dla całej społeczności szkolnej była to okazja do spojrzenia wstecz na dotychczasowy dorobek placówki. W uroczystości wziął udział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Jubileusz rozpoczął się od wyświetlenia filmu o szkole, w którym swoje wspomnienia przywoływali jej byli absolwenci, m.in. Piotr Cioła z elbląskiej Policji, Marek Osik był Komendant Miejski Policji w Elblągu, Lidia Osik z elbląskiego oddziału Straży Granicznej, Małgorzata Adamowicz dyrektor elbląskiej delegatury Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty oraz ks. Ryszard Półtorak proboszcz parafii Trójcy Świętej. Padały powiedzonka i anegdoty związane z życiem szkoły, z wypowiedzi przebijała się główna myśl – Szkoła Podstawowa nr 14, to placówka bezpieczna, gdzie jest miła, sympatyczna atmosfera, pełna radości i przyjaźni.

Dyrektor, Kazimiera Pierzyńska-Czujwid przedstawiła krótko historię placówki. Naukę w samym budynku rozpoczęło w październiku 1957 roku pięciuset uczniów, w czternastu oddziałach. Nauczanie prowadziło trzynastu nauczycieli. Oddany wówczas do użytku budynek był pełen niedoróbek, a to co wybudowane wymagało remontu.

Jednak nauka ruszyła pełną parą. W nadaniu imieniu szkoły uczestniczyła żona Jana Brzechwy, Janina, która przekazała rękopis jednego z dzieł pisarza -wyliczała ważne momentu w początkach placówki dyrektor i podziękowała nauczycielom emerytom i byłym dyrektorom, którzy związali swoje zawodowe życie ze szkołą przy ul. Mielczarskego. Dyrektor wybiegła też w najbliższą przyszłość przypominając decyzję elbląski samorząd by wykonać zadaszenia nad orlikiem, znajdującym się przy szkole.

Prezydent Witold Wróblewski zabierając głos zaczął od małych przeprosin i pewnego spostrzeżenia: – Przepraszam za spóźnienie na uroczystość, musiałem jednak poczekać przed przejazdem kolejowym, co myślę dobrze pokazuje konieczność budowy wiaduktu na Zatorze, który właśnie powstaje.

Prezydent poinformował następnie, że rozpoczęła się procedura przygotowawcza do przetargu na wykonanie zadaszenia boiska.

– Określamy wymogi dla tego zamówienia, halę chcemy zrealizować do końca maja – poinformował prezydent i dodał – Pragnę szczególnie pogratulować i podziękować dyrektorom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 14, mieliście najtrudniejszą operację do przeprowadzenia, to tu przechodzili uczniowie z Gimnazjum nr 7, raz jeszcze dziękuję Wam za ten organizacyjny wysiłek – mówił prezydent i zakończył – Historię szkoły tworzą nauczyciele i uczniowie, a więc wszystkim nauczycielom życzę spełnienia w zawodzie, uczniom życzę natomiast żebyście mogli tu realizować swoje pasje. Wszystkiego najlepszego.

Ta szkoła ma już 60 lat!

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>