Straż miejska kontroluje czym palimy w piecach. Mogą posypać się mandaty

910
Wyświetleń

Sezon grzewczy rozpoczęty. Straż Miejska przeprowadza kontrole palenisk na terenach nieruchomości, w mieszkaniach i w przedsiębiorstwach ogólnousługowych, na podstawie obserwacji własnej oraz informacji od mieszkańców. Osoby „przyłapane” na spalaniu odpadów powinny liczyć się z surowymi sankcjami.

Od 1 września do 24 października strażnicy miejscy przeprowadzili 32 interwencje dotyczące spalania odpadów i wystawili 13 mandatów za to wykroczenie.

Przypominamy, że spalanie odpadów jest wykroczeniem określonym w art. 191 Ustawy o odpadach, i zagrożone jest karą grzywny do 5 000 zł., gdy sprawa trafi do sądu. W przypadku wdrożenia postępowania mandatowego może być nałożony mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Natomiast udaremnianie lub utrudnianie kontroli jest przestępstwem z art. 225 Kodeksu Karnego i zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. W takim przypadku postępowanie prowadzi policja lub prokuratura.

- W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli – przypomina Karolina Wiercińska ze Straży Miejskiej w Elblągu.

W piecu domowym możesz spalać tylko:

  • węgiel, koks;

  • drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi;

  • odpady z kory i korka;

  • papier i tekturę, karton.

Straż miejska kontroluje czym palimy w piecach. Mogą posypać się mandaty

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>