Rząd zaakceptował projekt Polska-Rosja. Jest szansa na modernizację Parku Dolinka

616
Wyświetleń

Ruszył program Polska – Rosja o wartości 62,47 mln euro, podało Ministerstwo Rozwoju. Do beneficjentów z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego na realizację partnerskich projektów z Obwodem Kaliningradzkim trafi 41,65 mln euro ze środków Unii Europejskiej i 20,82 mln euro z budżetu Federacji Rosyjskiej – informuje portal Money.pl.

Dla Elbląga to dobra informacja, ponieważ oznacza, że ruszy również projekt modernizacji Parku Dolinka.  Ten program chcemy zrealizować wspólnie z partnerem z Obwodu Kaliningradzkiego. Nie sprawdziły się więc przewidywania polityków Platformy Obywatelskiej, którzy straszyli rusofobią oraz niechęcią rządu do działania wspólnie z Rosją.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/maleja-szanse-na-renowacje-parku-dolinka-moga-przepasc-olbrzymie-srodki-finansowe/

Na uruchomienie programu z niecierpliwością czeka Elbląg.

– Od początku kadencji przygotowywaliśmy się do niego – przyznaje prezydent miasta Witold Wróblewski. – Mamy gotowy projekt rewitalizacji parku Dolinka, dokumentację i porozumienie o współpracy z Kaliningradem. Koszt planowanej w Elblągu inwestycji wynosi 5,5 mln złotych, z czego 90 procent mogłoby pochodzić z funduszy programu. Na dzisiaj jednak nie mamy informacji, czy program w ogóle ruszy. Wysłałem w tej sprawie jako prezydent Elbląga pismo do premier Beaty Szydło.

„Ruszamy z programem Polska-Rosja. Ten program musiał być uruchomiony do końca bieżącego roku, inaczej środki by przepadły. Jesteśmy do niego w pełni przygotowani” – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej.

„Z tego programu będzie przede wszystkim korzystał Obwód Kaliningradzki w Rosji, a po naszej stronie granicy trzy województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i podlaskie. Program dotyczy przede wszystkim czterech obszarów: kultura, środowisko, dostępność komunikacyjna i zarządzanie granicami” – dodał wiceminister.

W ramach programu zostaną będą realizowane projekty związane z: promocją kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego, ochroną środowiska, łagodzeniem zmian klimatycznych, poprawą dostępności regionów, rozwojem odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych, wspieraniem zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzaniem mobilnością i migracjami, podał resort w komunikacie.

Dofinansowanie projektów ze środków programu wynosi maksymalnie 90% całkowitego budżetu projektu, co oznacza konieczność współfinansowania co najmniej 10% wydatków projektu ze środków własnych beneficjentów, podano także.

„Projekty konkursowe mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 2,5 mln euro. W każdym projekcie musi uczestniczyć co najmniej jeden partner z Polski i jeden z Obwodu Kaliningradzkiego. O dofinansowanie ubiegać się mogą wnioskodawcy, którzy są osobami prawnymi posiadającymi siedzibę na obszarze objętym Programem lub organizacjami międzynarodowymi posiadającymi siedzibę operacyjną na obszarze Programu” – czytamy również.

Rząd zaakceptował projekt Polska-Rosja. Jest szansa na modernizację Parku Dolinka

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>