Ryszard Petru w Elblągu. Mocne deklaracje lidera Nowoczesnej [zdjęcia]

1590
Wyświetleń

Czy Ryszard Petru jest dziś liderem rozbitej i zdemolowanej przez PiS opozycji? Na to wygląda, ponieważ podczas spotkania z mieszańcami Elblągu Petru nie oglądał się na pozostałe formacje opozycyjne, a przedstawił swoją wizję działań politycznych.

Biorąc pod uwagę wolny dzień od pracy – sobotę i kiepską pogodę, trzeba uznać że frekwencja – około 100 osób nie była zła. Zwłaszcza, że obecnie można zaobserwować znużenie polityką.

Trudno wymagać od lidera dużej, ogólnopolskiej partii, aby dobrze znał wszystkie niuanse Elbląga i polityki lokalnej. Więc Ci, którzy dziś przyszli po to, aby poznać co Petru myśli o naszym mieście, zawiedli się. Lider Nowoczesnej nic odkrywczego nie powiedział, oprócz standardowych przekazów o wielkich szansach rozwojowych, jakie stoją przed naszym miastem. Jednak o tym mówią właściwie wszyscy politycy, którzy Elbląg odwiedzają. Ryszard Petru popiera też inicjatywę przekopu przez Mierzeję Wiślaną.

Petru przekazał dziś również dwie istotne informacje – Nowoczesna wystawi w wyborach samorządowych własnego kandydata na prezydenta Elbląga oraz radnych. Podobno nawet taka osoba już jest. To pokazuje, że ta partia poważnie myśli o tworzeniu i utrzymaniu struktur Nowoczesnej w naszym mieście.

Kolejna sprawa to jasny przekaz Petru, że Nowoczesna, inaczej niż Platforma Obywatelska, nie idzie już na kurs kolizyjny z Prawem i Sprawiedliwością. Petru w Elblągu wskazał, co istotne, że jego partia zamiast ciągle krytykować PiS, chce prezentować swój program dla Polski i przyciągać do siebie szczególnie młody elektorat. To istotne przesłanie, ponieważ jak widać z analizy wielu sondaży poparcia dla partii politycznych, ciągłe krytykowanie PiS-u opozycji punktów nie przynosi. Jeśli PiS traci w sondażach, to raczej po własnych błędach niż działaniach opozycji.

Ryszard Petru nadal jest otwarty na wszelkie wspólne inicjatywy opozycji, jak ta polegająca na zbieraniu wspólnie z PO czy partią Razem i ZNP podpisów pod referendum w sprawie reformy edukacji. Jednak lider Nowoczesnej, wskazując iż w wyborach samorządowych partia wystawi własnego kandydata na prezydenta jasno daje do zrozumienia, że nie będzie to trwałe zjednoczenie opozycji, a raczej skierowane jedynie na konkretne cele.

Na plus warto też zauważyć, że Ryszard Petru – inaczej niż np. Grzegorz Schetyna i Platforma Obywatelska już zdążył się zorientować, że jeśli chce w polityce coś znaczyć, a nawet w niej nadal istnieć, musi porzucić styl gry narzucony przez PiS i zacząć wysuwać własne propozycje programowe i pomysły. To ważna i mocna deklaracja tego, że Nowoczesna nie chce być tylko partią sezonową, jedno kadencyjną, nakierowaną jedynie na totalną krytykę obozu rządzącego.

Ryszard Petru unikał także jasnych deklaracji ścisłej współpracy z Platformą Obywatelską, która ma ochotę na liderowanie obozowi opozycyjnemu. Lider Nowoczesnej stwierdził jedynie, że jest otwarty na wszelkie dobre propozycje, natomiast oczekuje ścisłego konsultowania wszystkich pomysłów i działań w ramach obozu opozycyjnego.

fot. Krzysztof Czechowski

Ryszard Petru w Elblągu. Mocne deklaracje lidera Nowoczesnej [zdjęcia]

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>