Ruszyły infolinie programu Rodzina 500 plus

896
Wyświetleń

Do startu programu „Rodzina 500 plus” pozostał miesiąc, a  w samorządach, które będą wypłacać świadczenia wychowawcze, trwają intensywne przygotowania. Jak informuje szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, we wtorek w resorcie oraz we wszystkich województwach uruchomione zostały infolinie na temat programu 500 plus. Jeszcze trwają szkolenia dla samorządów, po zakończeniu których resort planuje już kolejne spotkania.

„Rozmawiamy, są szkolenia i konsultacje, ale samorządom nie brakuje doświadczenia. 7 marca skończą się nasze szkolenia i rozpocznie się akcja podsumowująca z udziałem kierownictwa resortu”

- zapowiedziała Rafalska. Wyjaśniła, że podobnie jak to miało miejsce przy konsultacjach społecznych projektu ustawy wprowadzającej program 500 plus, ona i jej zastępcy ponownie objadą wszystkie województwa, spotkają się z wojewodami i wspólnie z samorządowcami będą monitorować bieżące przygotowania.

Pani Minister zwróciła uwagę, że wiele samorządów w bardzo kreatywny sposób wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, informując ich o zasadach programu i przygotowując punkty składania wniosków o świadczenia wychowawcze np. w supermarketach, czy żłobkach i przedszkolach. Czy elbląski magistrat skorzysta z rad ministerstwa i takowe uruchomi?

Na stronach UM czytamy informację, że wnioski należy składać przez internet. Magistrat podaje link:

http://um-elblag.samorzady.pl/art/id/39613 oraz

http://www.elblag.eu/images/stories/2_urzad_miejski/pliki/departamenty/dsr/ewnioski500plus.pdf

Czy jednak każdy potrafi wniosek w ten sposób złożyć?

Ministerstwo przekonuje, że nie należy się spieszyć z wnioskami w pierwszych dniach kwietnia, by nie doszło do zatoru w urzędach. Pierwsze wnioski można będzie złożyć w ciągu trzech miesięcy i nie straci się ani złotówki, bo świadczenie będzie wypłacane z wyrównaniem. Wówczas ci, którzy cenią swój czas i mogą poczekać na pieniądze, być może nie będą składać w wniosków w pierwszym czy drugim tygodniu – mogą to zrobić pod koniec kwietnia, a nawet na początku maja czy czerwca.

Planuje się, żeby wnioski o świadczenie z programu 500 plus można było składać również za pośrednictwem bankowości elektronicznej.Trwają prace i robocze spotkania z bankami. Nie wiadomo jeszcze, które banki dołączą do programu, ale – jak zapewniła Rafalska – ministerstwo chce,  by oferta była adresowana absolutnie do wszystkich.

Program jest wspierany przez wojewodów, którzy uruchomili linie telefoniczne w tym celu. W województwie warmińsko-mazurskim można dzwonić pod numer:

                Warmińsko-Mazurskie                   55 237 45 94

W resorcie rodziny infolinia działa pod numerem 22 529 06 68.

źródło: www.kurier.pap.pl, foto: www.google.pl

Ruszyły infolinie programu Rodzina 500 plus

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>