Radny Rafał Traks odchodzi ze Startu Elbląg. Czy to efekt krytyki prezydenta miasta?

953
Wyświetleń

Kilka dni temu pojawiła się informacja o rezygnacji radnego Rafała Traksa ze stanowiska dyrektora klubu Start Elbląg. Podczas ostatniej sesji radny skrytykował prezydenta Witolda Wróblewskiego za, jego zdaniem, zbyt skromne wsparcie klubu z budżetu miasta. Prezydent na krytykę zareagował nerwowo już podczas obrad. 30 stycznia Rafał Traks rozstał się z klubem, którego interesów bronił. Przypadek?

Zarząd klubu wydał dość lakoniczny komunikat: „Zarząd EKS Start Elbląg uprzejmie informuje, że z dniem 25.01.2017r.rezygnację z funkcji Dyrektora Klubu złożył Pan Rafał Traks. Rezygnacja została przyjęta. Zarząd Klubu dziękuje za dotychczasową współpracę i zaangażowanie na rzecz drużyny Kram Start Elbląg”.

I tyle. Jednak warto przypomnieć wydarzenie, które miało miejsce na styczniowej sesji Rady Miasta Elbląga. Warte podkreślenia jest to, że sesja odbywa się 26 stycznia 2017 r. Daty tu będą ważne.

Wówczas radny Traks mówił do prezydenta: - Wie Pan doskonale, że bez środków finansowych trudno jest osiągać najwyższe cele. Zazwyczaj inne miasta ogłaszają konkursy dotacyjne pod koniec roku na przyszły rok, u nas również zawsze tak było. Niestety zeszły rok oraz obecny pokazuje, że elbląskie kluby nie wiedzą kiedy mogą liczyć na wsparcie z miasta oraz jakie to będą kwoty, co przeszkadza w planowaniu profesjonalnego budżetu – mówił radny Traks.

Prezydent Wróblewski już na sesji nie krył wzburzenia na interpelację radnego.

Pragnę podkreślić, że nie trzeba przekonywać mnie do wspierania sportu w Elblągu, zarówno tego amatorskiego, jak i w zawodowym wydaniu. Jednak decyzje te podejmuję w oparciu o uchwalony budżet. Ten przyjęty został w grudniu 2016 roku, a już w styczniu br. Departament Edukacji i Sportu ogłosił konkurs na dofinansowanie działalności klubów sportowych, zabezpieczając na ten cel kwotę 1 190 000 tys. zł. Na początku lutego zbierze się komisja, która zarekomenduje mi wnioski poszczególnych klubów. W poprzednim roku Miasto i spółki miejskie wsparło finansowo Klub Start Elbląg kwotą ponad 805 tys. zł, w tym dotacja z Miasta wyniosła 450.000 tys. zł – odpowiada prezydent miasta. – Warto wskazać, że poza bezpośrednim wsparciem finansowym Klub Start Elbląg korzysta również bezpłatnie z Hali Sportowo-Widowiskowej przy Al. Grunwaldzkiej, rozgrywając swoje mecze i trenując. Na potrzeby Klubu udostępniona jest także infrastruktura hali, sprzęt multimedialny i magazyny. W 2016 roku Start Elbląg korzystał z hali w łącznym czasie 648 godzin, za kwotę 119 556 zł brutto. To również wymierne wsparcie Klubu udzielone przez Miasto – takie wsparcie nie jest standardem w Polsce.

Prezydent był wzburzony i tego nie krył. Natomiast 30 stycznia br. na stronie EKS Start Elbląg pojawiła się informacja, że Rafał Traks…25 stycznia br. złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska dyrektora klubu.

Dość długi okres zwlekania z wydaniem komunikatu, co ciekawe data rezygnacji jest „oficjalnie” wcześniejsza o jeden dzień od sesji Rady Miasta Elbląga, gdzie doszło do wymiany zdań na ten temat między radnym a prezydentem miasta.

Co ciekawe, o swojej rezygnacji z funkcji w Starcie Elbląg Rafał Traks nie poinformował 25 stycznia br. na swoim oficjalnym koncie na facebooku. Nie uczynił tego właściwie do dnia dzisiejszego.

Czy więc prezydent Witold Wróblewski, w odwecie za krytykę radnego, wymusił na klubie jego rezygnację?

 

Radny Rafał Traks odchodzi ze Startu Elbląg. Czy to efekt krytyki prezydenta miasta?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>