Radny pyta o 200 tys. zł dla nowego stowarzyszenia. Sprawą interesowało się CBA

1020
Wyświetleń

W związku z pojawiającymi się wieloma niejasnościami związanymi z rozdzielaniem środków w ramach konkursu na popularyzacje sportów zimowych wśród mieszkańców Elbląga w imieniu mieszkańców Elbląga proszę o wyjaśnienie kilku kwestii – mówił na sesji radny Rafał Traks.

Dlaczego organizacje sportowe zostały tak nierówno potraktowane? KS „Włóczy-kije” otrzymał 7 tys. zł (wnioskował o prawie 15,3 tys. zł), MKS „Truso” – 13 tys. zł (wnioskował o 29 tys. zł), KS Meble Wójcik – 7 tys. zł (wnioskował o 24,5 tys. zł), Elbląski Klub Orienteeringu Gryf – 6 tys. zł (wnioskował o 10 tys. zł), Stowarzyszenie „Jantar” – 7 tys. zł (wnioskowało o 9,9 tys. zł). Sympatycy Sportów Zimowych chcieli 200 tys. zł – i tyle dostali.

Polityczne porozumienie?

Jak to się stało, że dwa miesiące przed przyznaniem grantów, powstaje nowe stowarzyszenie – Sympatyków Sportów Zimowych – a jego cele idealnie odpowiadają założeniom nieogłoszonego jeszcze konkursu? Czy ktoś wiedział, że taki konkurs będzie ogłoszony i będzie można dostać z miasta grube tysiące?

Stowarzyszenie Sympatyków Sportów Zimowych mieści się pod tym samym adresem co Przedsiębiorstwo Turystyczne Góra Chrobrego. W Radzie Nadzorczej Przedsiębiorstwa znajduję się Pan Piotr Macutkiewicz, który jest jednocześnie Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, a przypomnę, że Pan Macutkiewicz w 2011 roku został radnym, i wstąpił w Pana mandat, kiedy Pan Panie Prezydencie przeszedł do województwa Warmińsko-mazurskiego. Startowali Panowie z tego samego Komitetu. Był to Elbląski Dobry Samorząd. W kampanii wyborczej w 2010 Pan Piotr Macutkiewicz był również szefem sztabu tego Komitetu Wyborczego. Z tego samego Komitetu startował Pan Henryk Słonina, który również znajduje się w Radzie Nadzorczej „Przedsiębiorstwa Turystycznego Góra Chrobrego”.

Jest tu wiele wątpliwości

Stowarzyszenie Sympatyków Sportów Zimowych w ofercie określiło, że będą korzystali z terenów przy ul. Bolesława Chrobrego 34 (stacja narciarska, park linowy). Z oferty jasno wynika, że wynajem parku linowego to kwota 60 900 zł, a zakup biletów na zjazdy to kwota 133 315 zł. Ponadto w ofercie znajduje się jeszcze pozycja wynajęcia sprzętu w kwocie 12 000 zł. Teren Góry Chrobrego dzierżawi od miasta za kwotę 28 790 zł rocznie Przedsiębiorstwo Turystyczne Góra Chrobrego. Pokazuje to, że środki otrzymane trafią bezpośrednio do Przedsiębiorstwa Turystycznego Góra Chrobrego. Przy okazji pojawiają się kolejne pytanie. Czy PT Góra Chrobrego może poddzierżawiać tereny wydzierżawione od miasta? Proszę o udostępnienie umowy dzierżawy terenów Góry Chrobrego.

Wszystkie działania wykazane w ofercie miały być promowane w środkach masowego przekazu. Niestety, żadne z działań promowane w mediach nie było.

W harmonogramie działań w związku z wynajęciem parku linowego znajdują się następujące działania:

– Festyn z okazji Dnia dziecka

– Treningi w parku linowym skierowane do dzieci, które miały się odbyć w okresie czerwiec – wrzesień 2017 r.

Czy zajęcia w parku linowym należącym do Przedsiębiorstwa Turystycznego odbyły się skoro park linowy od co najmniej lipca jest zamknięty?

Jak doskonale wiemy zima od kilku lat nie jest łaskawa dla Elbląga, tak samo dzieje się w tym roku. Mamy połowę listopada, a śnieg nie spadł przez co zajęcia na Górze Chrobrego odbywać się nie mogą. W harmonogramie działań znajdują się zajęcia z powszechnej nauki jazdy na nartach zjazdowych dla dzieci i młodzieży, które miały być prowadzone od 01.10.2017 r. Czy mam rozumieć, ze za okres nie wykorzystany środki zostaną zwrócone. Co jeśli zimy w 2017 roku już nie będzie czy kwota 133 315 zł zostanie zwrócona do miejskiej kasy?

Pieniądze ze stowarzyszenia trafiają do firmy?

Niejednokrotnie zabiegałem o transparentne zasady dla wszystkich klubów w pozyskiwaniu środków z budżetu miasta. Nie może być tak, żeby stowarzyszenie zarejestrowane dwa miesiące przed konkursem otrzymywało z puli konkursu 80% kwoty przeznaczonej na cały konkurs, a następnie cała kwota, którą otrzymało stowarzyszenie trafia do prywatnego przedsiębiorstwa związanego z ludźmi prezydenta miasta. Takie zachowanie jest niedopuszczalne.

Miasto w pierwszej kolejności powinno wykorzystywać własne obiekty i kadrę instruktorską, której i tak płaci, a pieniądze w ten sposób zaoszczędzone przeznaczać na kolejne zadania wspierające sport najmłodszych. Dzieciom, młodzieży, seniorom  popularyzującym sport w naszym mieście, a także kibicom należy się możliwie jak najbardziej skrupulatne podejście do tematu podziału środków publicznych dla klubów i stowarzyszeń, proporcjonalnie do osiągnięć sportowych i walorów promocyjnych. Dzieciom i młodzieży mającym zamiar głównie w okresie ferii zimowych korzystać z usług instruktorów sportów zimowych należy się szeroka informacja o ofercie instytucji którą miasto finansuje. Na chwilę obecną takiej wiedzy elblążanie nie posiadają. W związku z powyższym proszę Pana Prezydenta  o odpowiedź na piśmie z egzemplarzami do informacji dla radnych Rady Miejskiej w Elblągu.

Rafał Traks

/śródtytuły od redakcji/

Przypomnijmy, że Centralne Biuro Antykorupcyjne, po zbadaniu sprawy i zapoznaniu się z wyjaśnieniami złożonymi przez miejskich urzędników, odstąpiło od dalszych czynności, nie doszukując się złamania prawa.

CBA zajęło się sprawą przyznania w konkursie na popularyzację sportu 200 tys. zł stowarzyszeniu, które powstało ledwie dwa miesiące wcześniej. Urząd Miejski w Elblągu tłumaczy, że nie było innej organizacji, która zajmuje się promocją narciarstwa.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/cba-urzad-miejski-w-elblagu-nie-zlamal-prawa-dalszego-postepowania-nie-bedzie/

Radny pyta o 200 tys. zł dla nowego stowarzyszenia. Sprawą interesowało się CBA

O Autorze
-

1 komentarz

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • wychowany
    Odpowiedz

    Radny widać stara się pokazać przed wyborami!
    Jak do tej pory całą pulę brały Olimpia ze Startem to było ok i nikt nie protestował.