Przekop Mierzei Wiślanej to nie tylko rozwój Elbląga. Tam są pokłady bursztynu i złoża uranu

2659
Wyświetleń

Przekop Mierzei Wiślanej może się Polsce bardzo opłacać, jeśli rację ma Jarosław Sellin. Wiceminister kultury, powołując się na sprawozdanie przedstawione na posiedzeniu zespołu do spraw programowania prac rządu, twierdzi, że dzięki temu Polska wzbogaci się o tony bursztynu.

Jak zdradził Sellin, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej mówili o możliwym wydobyciu ton bursztynu, szacowanych na 880 mln zł. Ministerstwo dopytywane przez dziennikarza Radia Gdańsk, zaprzeczyło jednak, że ma jakiekolwiek wyliczenia na ten temat. Mowa jest jedynie o „uprawdopodobnieniu występowania bursztynu”. Jeśli jednak bursztyn zostanie znaleziony, trafi do majątku Skarbu Państwa.

Ewentualnym potencjałem rejonu nie jest zaskoczony Lucjan Myrta, mistrz bursztynnictwa. Radiu Gdańsk powiedział, że jego zdaniem jest to bardzo prawdopodobne. Jak dodał, jest to najbardziej bursztynonośny region Polski, jeśli chodzi o okolice Bałtyku.

Przekop Mierzej Wiślanej to również możliwość pozyskiwania całkiem innego surowca. Chodzi o złoża uranu.

W Pomorskiem poszukiwania uranu prowadzono np. w latach 70. ubiegłego stulecia między innymi na Mierzei Wiślanej. W Krynicy Morskiej wykonano odwiert, sięgający około 3 kilometrów w ziemię. Eksploracje te zakończyły się odkryciem bogatej w uran rudy i bardzo cennych złóż… wód solankowych ważnych dla lecznictwa.

Odkryty wówczas obszar pomorskich złóż rud uranu sięga od Sopotu po Tczew, a następnie południowa jego granica biegnie na wschód, ku Gołdapi.

Jednak przeciwko takim, ewentualnym działaniom, protestują ekolodzy oraz Lokalna Organizacja Turystyczna w Krynicy Morskiej.

– Projekt urządzenia u nas kopalni uranu byłby niemile widziany – mówił w 2011 r., na łamach Dziennika Bałtyckiego Adrian Bogusłowicz, prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej w Krynicy Morskiej, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Mierzeja Wiślana to obszar typowo turystyczny. Poza tym – jest to element Europejskiej Sieci Ekologicznej Obszarów Chronionych „Natura 2000″, na których działalność wydobywcza nie jest wskazana. Pod ziemią w Krynicy Morskiej znajdują się wody solankowe i te zasoby zamierzamy wydobywać. To nasz skarb.

Przekop Mierzei Wiślanej ma powstać do 2022 roku. Głównym jego celem jest umożliwienie swobodnej i całorocznej żeglugi statków morskich po Zalewie Wiślanym i rozwinięcie potencjału portu w Elblągu oraz innych mniejszych, nadzalewowych portów, między innymi w Tolkmicku i Fromborku. Koszt budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną został oszacowany przez rząd na 880 mln zł.

 

Przekop Mierzei Wiślanej to nie tylko rozwój Elbląga. Tam są pokłady bursztynu i złoża uranu

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>