Poseł Jerzy Wilk: Nie ma szans na powstanie województwa ze stolicą w Elblągu

1128
Wyświetleń

Mimo iż rząd Prawa i Sprawiedliwości dopuszcza możliwość korekt na mapie administracyjnej Polski, to poseł Jerzy Wilk nie ma wątpliwości – nowe województwo ze stolicą w Elblągu nie powstanie. Na pewno nie teraz.

Rząd Beaty Szydło analizuje możliwości rozszerzenia obszaru miasta Warszawy. Przy tej okazji parlamentarzyści z różnych regionów kraju próbują coś ugrać dla swoich okręgów. Niedawno informowaliśmy, że rozważana jest kwestia utworzenia osobnego województwa ze stolicą w Częstochowie.

Jak już informowaliśmy, Częstochowa straciła status miasta wojewódzkiego w 1998 r. po reformie administracyjnej. Z 49 województw zostało wówczas 16. Teraz ma powrócić na mapę wojewódzką. W PiS zapadła już decyzja w tej sprawie.

– Mamy warunki polityczne – czyli parlamentarną większość – do tego, żeby to przeprowadzić w tej kadencji Sejmu. To jest zadanie konieczne, ponieważ chodzi o sprawę ogólnonarodową. Częstochowa to duchowa stolica Polski, tak ważna dla naszej tożsamości – mówi Szymon Giżyński z PiS. – Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził polityczną wolę, godną i właściwą mężowi stanu, by nasze miasto wróciło na mapę wojewódzką. I to nie jest deklaracja, lecz zobowiązanie, adekwatne, co oczywiste, do pozytywnych konsultacji społecznych – dodaje.

Polityk PiS argumentuje, że wśród 33 miast, które w 1998 roku utraciły wojewódzki status, Częstochowa jest ośrodkiem najszybciej się wyludniającym i jednocześnie posiadającym najmniej inwestycji przekładających się na nowe miejsca pracy.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/czy-jest-szansa-na-powstanie-wojewodztwa-ze-stolica-w-elblagu-tak-pis-chce-przebudowac-mape-polski/

Poseł Jerzy Wilk (PiS) pytany podczas konferencji prasowej czy widzi możliwość powstania nowego województwa ze stolicą w Elblągu, wykluczył taką ewentualność.

- Nikt teraz nie zaryzykuje większych zmian na mapie administracyjnej kraju – mówi. – Od czasu reformy administracyjnej minęło zbyt mało czasu. Ponadto zbliżają się wybory samorządowe, i to nie jest odpowiedni moment na takie ruchy. Do tego jeśli zrobi się wyjątek dla Elbląga, to już na taki sam czeka Koszalin ze swoimi zamiarami utworzenia osobnego województwa. Nie ma teraz w rządzie woli na tak głębokie zmiany.

Niedawno jednak poseł Jerzy Wilk zapowiadał walkę o silny Elbląg. Mówił, a nawet deklarował, że będzie starał się przenieść do naszego miasta choćby Urząd Marszałkowski. Jak widać z tych deklaracji właściwie już nic nie zostało. Tymczasem politycy z PiS, pochodzący z Częstochowy, cały czas optują za swoim miastem i regionem w rządzie.

Poseł Jerzy Wilk: Nie ma szans na powstanie województwa ze stolicą w Elblągu

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>