Ponad 350 lokali do eksmisji. Potężne zadłużenia mieszkań – co dalej z ZBK?

2753
Wyświetleń

Sytuacja naprawdę jest poważna, ponieważ Zarząd Budynków Komunalnych powinien wykonać ponad 350 orzeczonych sądownie eksmisji lokatorów. Zadłużenie jest potężne – warto wspomnieć, że tylko jeden z mieszkańców ma prawie 200 tys. zł zaległości z tytułu czynszu. Podobnych kwot jest jednak znacznie więcej.

ZBK okazuje się strukturą całkowicie niewydolną. Ponad 350 lokatorów mieszkań komunalnych ma spore zadłużenia. Należności kształtują się od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Licząc średnio może to być nawet ponad 10 mln zł należności praktycznie nie do odzyskania dla ZBK.

Miasto powinno wykonać wyroki eksmisyjne. Jednakże musi tych ludzi przenieść do lokali socjalnych, który po prostu nie ma. Co zrobić z tym, narastającym od lat problemem? Tego dziś władze miasta ani radni miejscy nie wiedzą.

Pełna lista zadłużonych lokali w Elblągu dostępna jest tu: http://um-elblag.samorzady.pl/art/id/31210

Już w 2015 r. alarmowaliśmy, że jeśli w tej sprawie nic się nie zmieni, sytuacja stanie się dramatyczna.

Czytaj więcej: http://fakty.elblag.pl/zadluzenie-zbk-problem-nie-do-rozwiazania-czy-to-tylko-indolencja-wladz-miasta/

W 2015 r. radni PO – Jerzy Wcisła i Antoni Czyżyk na posiedzeniu Komisji Finansowej proponowali, aby miasto rozważyło budowę kontenerów mieszkalnych dla najbardziej opornych dłużników. Tam mieliby być eksmitowani z zajmowanych mieszkań komunalnych. Nie jest to jednak rozwiązanie systemowe tego problemu ale raczej, jak radni sami wskazali, „bat na opornych dłużników”.

Polityka miasta zmierza więc w kierunku opracowywania odpowiedniego straszaka na dłużników, nie zaś do rozwiązania tego palącego problemu naszego miasta. Olbrzymie zadłużenie naszej gospodarki mieszkaniowej powoduje, że właściwie nie wykonuje się żadnych większych remontów substancji mieszkaniowej czy też budowy nowych mieszkań komunalnych w takiej ilości, aby dać choć cień szansy tym elblążanom, którzy na takie mieszkanie oczekują.

Zadłużenie ZBK powstawało latami, przy praktycznie biernej postawie kolejnych ekip rządzących miastem. W 2014 roku dobiło do 64 mln. zł. W 2015 r. zwiększyło się jeszcze o ponad 200 tys. zł. Teraz jest jeszcze większe.

Odpowiedzią Zarządu Budynków Komunalnych są restrykcyjne działania windykacyjne, wynajmowanie firm specjalizujących się w odzyskiwaniu długów, wpisywanie dłużników do rejestrów informacji gospodarczej. Programy oddłużeniowe, jak zawieranie ugód, rozkładanie zadłużenia na raty, odpracowywanie zadłużenia, na dłuższą metę nie rozwiązują problemu długów lokatorskich. Te, zaś ciągle rosnące, są już praktycznie nie do odzyskania. To dług istniejący tylko na papierze, w zestawieniach finansowych. Tych pieniędzy już po prostu nie ma i nie będzie.

Lokalni politycy nie mają żadnego pomysłu na wyjście z tego problemu.

Jedyną realną propozycję w sprawie zadłużenia ZBK przedstawił podczas ostatniej kampanii samorządowej Edmund Szwed, bezpartyjny kandydat na urząd prezydenta miasta.

– Dzisiaj  ZBK nie będąc zdolne do odzyskania tych pieniędzy,  straszy eksmisją,  która niczego nie rozwiązuje. Doprowadzić natomiast  może  do dramatów ludzkich oraz  dalszej degradacji wielu elbląskich rodzin – mówił na temat sytuacji w ZBK Edmund Szwed. – Zadłużenie lokatorskie w ZBK należy anulować. Pozwoli to przywrócić do aktywności zawodowej wielu elblążan oraz  zapobiec ewentualnym tragediom ludzkim. Dla osób, które dotychczas płaciły czynsz regularnie zagwarantuję w pierwszej kolejności możliwość otrzymania nowych mieszkań komunalnych, które powstaną w ilości ok. czterech  tysięcy  w ciągu mojej czteroletniej kadencji.

Edmund Szwed wskazuje, że aby ten projekt się udał, miasto musi,  na bazie Zarządu Budynków Komunalnych uruchomić  innowacyjny mechanizm  w postaci  nowej  formy organizacyjno – prawnej, który  pozwoli na  pozyskiwanie finansowania  budowy nowych mieszkań komunalnych a  dzisiaj  pracujących w  nim urzędników, zamienić w  zmotywowanych do efektywnej pracy pracowników .

– Mechanizm pozwalający na takie rozwiązania,  jestem  gotów wprowadzić jednym aktem prawnym, przekształcając ZBK w podmiot gospodarczy działający na  podstawie KSH – mówi Edmund Szwed.

Zgodnie z Ustawą o Samorządzie Gminnym, samodzielne mieszkanie jest prawem każdego mieszkańca lokalnej społeczności i każdej rodziny. Polityka mieszkaniowa należy do najbardziej zaniedbanych dziedzin w Elblągu, co generuje ogromne szkody społeczne.

Zaspokojenie w Elblągu potrzeby posiadania własnego mieszkania, graniczy z cudem.

– My, jesteśmy przekonani, że przy udziale dobrej woli gmin, można skutecznie uruchomić Program Komunalnego Budownictwa Mieszkaniowego, do czego gminy nie tylko są zobowiązane, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, ale co najważniejsze posiadają wszystkie niezbędne warunki i narzędzia do jego wykonania – przekonuje Edmund Szwed.

Więcej na temat możliwych rozwiązań problemu zadłużeń w ZBK: http://fakty.elblag.pl/co-trzeba-zmienic-w-elblagu-oddluzyc-lokatorow-zbk/

Ponad 350 lokali do eksmisji. Potężne zadłużenia mieszkań – co dalej z ZBK?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>