Policjanci odwiedzają elbląskie szkoły. O czym rozmawiają z uczniami?

665
Wyświetleń

Profilaktyka policyjna wciąż na topie – to zdanie nauczycieli, a co najważniejsze dzieci i młodzieży. Od pierwszego dnia nowego roku szkolnego mundurowi z Elbląga odwiedzali placówki oświatowe i prowadzili prelekcje. Pilnowali również porządku na długich przerwach.

Policyjni specjaliści przeprowadzili 195 pogadanek w 58 szkołach, w których uczestniczyło 5 700 uczniów. Najmłodszym rozdawali odblaski a rodzicom ulotki. Zostawiali to co najcenniejsze, czyli wiedzę na temat zagrożeń.

Prelekcje są ważne – podkreślali zgodnie nauczyciele, rodzice i co najważniejsze najmłodsi. Edukacja weszła już w kanon zajęć szkolnych. Na terenie miasta i powiatu elbląskiego każda placówka gościła policyjnych specjalistów. Ich wiedza trafiła do dzieci i młodzieży szkolnej w każdym wieku. Od klas pierwszych podstawówek do ostatnich klas gimnazjalnych i szkół średnich. Omawiali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zasady korzystania ze środków komunikacji.

Przypominali o środkach ostrożności w kontaktach z osobami obcymi oraz mówili o odpowiedzialności prawnej za popełnione czyny. Kładli nacisk na zjawisko przemocy szkolnej, tzw. fali oraz cyberprzemocy. Mundurowi brali także udział w działaniach pod szkołami o nazwie „długa przerwa”.

W okolicach szkół dyslokowano służby obchodowe i patrolowe. Wszytko po to, by zapobiegać demoralizacji i przestępczości. To jednak nie koniec. Mundurowi odwiedzali także punkty gastronomiczne i sklepy w celu wyeliminowania sprzedaży nieletnim alkoholu. Były także mniej przyjemne sytuacje – legitymowania. Miały na celu kontrole wagarowiczów i uciekinierów z placówek opiekuńczych.

Ogółem w przeciągu miesiąca policjanci odwieźli do domów 32 nieletnich. W pozostałych przypadkach na szczęście kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości. To nie koniec policyjnych działań, a jedynie podsumowanie miesiąca pracy dzielnicowych, policjantów z prewencji kryminalnej i drogówki, którzy na co dzień zajmują się profilaktyką. Od 1. września policyjni specjaliści przeprowadzili 195 pogadanek w 58 szkołach, w których uczestniczyło 5 700 uczniów. Funkcjonariusze pracują przez cały rok, a policyjne pogotowie działa 24 godziny na dobę.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Policjanci odwiedzają elbląskie szkoły. O czym rozmawiają z uczniami?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>