Policja ostrzega kierowców. Za ten błąd można zapłacić 200 zł!

2735
Wyświetleń

Policjanci ruchu drogowego elbląskiej komendy często zwracają uwagę na kierowców jeżdżących na światłach do jazdy dziennej w czasie ograniczonej przejrzystości powietrza, np. gdy pada deszcz. W takich warunkach powinni włączać światła mijania.

Jesienią, przy pochmurnej pogodzie z opadami deszczu, kierowcy mają dylemat, kiedy jeździć na światłach do jazdy dziennej, a kiedy już na światłach mijania. Wątpliwości te pomogą rozwiać przepisy ruchu drogowego.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie rozwiązuje ten dylemat. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Nie tylko zachowanie szczególnej ostrożności ma przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy o obowiązku używania świateł mijania, kiedy zmniejsza się przejrzystość powietrza. – mówi kom. Wojciech Skrobotun,  Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

W najbliższym czasie patrole elbląskiej drogówki będą pełnić służbę z szczególnym zwróceniem uwagi na ten aspekt bezpieczeństwa ruchu drogowego. Warto w tym miejscu przedstawić wysokości mandatów jakie mogą zostać nałożone na kierujących, którzy w tym zakresie nie będą stosować przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

— niestosowanie się do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł – od zmierzchu do świtu: 200 zł i 4 punkty karne,

— niestosowanie się do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł – w warunkach zmniejszonej przejrzystości powierza 200 zł i 4 punkty karne.

Jak szczegółowo przedstawiają się uwarunkowania prawne dotyczące montażu świateł do jazdy dziennej oraz homologacji można przeczytać: http://isp.policja.pl/isp/aktualnosci/8471,Co-warto-wiedziec-o-swiatlach-LED-do-jazdy-dziennej-policyjny-poradnik-kierowcy.html

Policja ostrzega kierowców. Za ten błąd można zapłacić 200 zł!

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>