Polemiki, opinie. „Niespełniony sen o Modrzewinie Północ”? Może być spełniony

7405
Wyświetleń

Portal info.elblag.pl przypomina historię projektu Modrzewiny Północ, jako miejsca, gdzie miały lokować się inwestycje mieszkaniowe. Plan przygotowywany przez prezydenta Henryka Słoninę i zarzucony przez Grzegorza Nowaczyka. Jednak ten „niespełniony sen” może się spełnić.

Gazeta porusza temat osiedla Modrzewina Północ, czyli dawnego projektu prezydenta Henryka Słoniny zmierzającego do budowy nowego osiedla mieszkaniowego. Następca Słoniny, prezydent Grzegorz Nowaczyk temat zarzucił z powodu braku środków finansowych w budżecie miasta.

Temat odżywa jednak teraz, przy okazji projektu uchwały. Jak czytamy w gazecie:

„Mieszkania na tym terenie budować miało także Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W tym celu pod koniec 2008 r. Miasto wniosło do spółki aportem dwie działki na Modrzewinie Północ. W zamian za wniesienie aportu Miasto objęło w podwyższonym o 2 mln 480 tys. zł kapitale zakładowym Spółki, 2480 nowych udziałów o wartości 1 tys. zł każdy. Na przekazanych działkach o łącznej powierzchni 1,23 ha, ETBS miał wybudować 4 budynki ze 143 mieszkaniami. W związku z tym w 2010 r. opracowano dokumentację projektową i uzyskano pozwolenie na budowę pierwszego domu z 33 mieszkaniami. W grudnia tego samego roku podpisano nawet umowę z wykonawcą budynku, którego realizacja miała kosztować 4,4 mln zł. Od budowy jednak odstąpiono (…). Po kilku latach od tego momentu, Miasto zamierza odzyskać przekazaną Spółce (ETBS – od red.) działkę na Modrzewinie. W programie najbliższej sesji Rady Miejskiej, znajdzie się projekt uchwały w tej sprawie. Czytamy w niej, że Prezydent chce umorzyć 2480 udziałów w ETBS będących własnością Miasta. Ma to nastąpić w wyniku obniżenia kapitału zakładowego Spółki o kwotę 2 mln 480 tys. zł – z kwoty 13 mln 409 tys. zł do kwoty 10 mln 929 tys. zł. Cała operacja zostanie przeprowadzona za wynagrodzeniem, w formie przeniesienia przez Spółkę na Miasto prawa własności dwóch nieruchomości położonych na Modrzewinie Północ przy ul. Gen. Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego”.

To bardzo dobra informacja, zwłaszcza, że „niespełniony sen o Modrzewinie Północ” wcale nie musi być niespełnionym marzeniem o osiedlu, pełnym nowoczesnego, taniego i ekologicznego budownictwa mieszkaniowego, z szybkim internetem, miejscami zabaw i rekreacji dla dzieci i rodziców. Koncepcja „nowego Elbląga” była już u nas prezentowana przez Edmunda Szweda.

Więcej o tym projekcie można przeczytać tu: http://www.elblag24.pl/89216-ratujmy-elblag-edmund-szwed-apeluje-do-wladz-miasta-i-radnych-w-sprawie-modrzewiny-polnoc.html

- Cieszę się, że temat Modrzewiny Północ jest podejmowany także przez inne media w Elblągu – mówi Edmund Szwed. – Temat nie utknął na półce. Projekt jest praktycznie gotowy i są również przygotowane odpowiednie rozwiązania finansowania tej inwestycji. Pewne działania nawet już zostały podjęte, w kierunku realizacji tego projektu. Żałuję jedynie, że władze miasta nie dostrzegają potencjału w tej koncepcji. Szkoda, ponieważ Elbląg mógłby być prekursorem w prowadzeniu tanich i ekologicznych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym. Jednak tak to już jest w Elblągu, że tu władza zawsze wie lepiej i nie przyjmuje propozycji spoza ośrodka władzy.

Modrzewina Północ wcale nie musi być snem niespełnionym, jak tytułuje swój tekst jedna z elbląskich gazet. Wystarczy tylko sięgnąć po mądrość i wiedzę elblążan, którzy pewne gotowe rozwiązania mogą dostarczyć i pomóc wdrożyć w życie. Trzeba tylko pokonać opór samozadowolenia władzy i zacząć prowadzić autentyczny dialog i współpracę z mieszkańcami miasta.

 

 

Polemiki, opinie. „Niespełniony sen o Modrzewinie Północ”? Może być spełniony

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>