Polacy masowo chrapią. A Ty?

725
Wyświetleń

Szacuje się, że w Polsce chrapie około 10 mln osób. Prawie 70 proc. chrapiących przyznaje, że nie czują się po przebudzeniu wypoczęci – wynika z badania TNS dla Centrum Medycznego MML.

Jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń snu jest chrapanie. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to ok. 10 mln osób, a na świecie nawet połowy dorosłej populacji, czyli ok. 2 mld ludzi.

Dlaczego chrapiemy? Co to jest?

Chrapanie to zjawisko akustyczne, występujące na skutek zwężenia dróg oddechowych podczas snu oraz wiotczenia mięśni, w tym mięśni gardła. Kiedy gardło się zwęża, ilość wdychanego powietrza zmniejsza się. Powietrze dodatkowo wprawia w drganie mięśnie gardła, co objawia się chrapaniem. Inną przyczyną chrapania może być niedrożność przewodów nosowych.

Dane TNS pokazują, że problem chrapania dotyczy też dzieci (3 proc.). U najmłodszych chrapanie może sygnalizować problem przerośniętego migdałka i może skutkować bólem głowy, zmęczeniem, częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych i bezdechem.

Kto chrapie?

Chrapanie może dotknąć każdego z nas, jednak istnieją grupy podwyższonego ryzyka – należą do nich m. in. osoby z nadwagą. Chrapanie u tych osób spowodowane jest większą wiotkością tkanek oraz nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicach podbródka i szyi. Kolejną przyczyną chrapania może być palenie papierosów. Dym tytoniowy podrażnia gardło i może wywoływać stany zapalne, prowadzące do zwężenia dróg oddechowych. Picie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków wpływa na rozluźnienie mięśni i powoduje chrapanie. Także pozycja w trakcie snu nie jest bez znaczenia. Kiedy śpimy na wznak elementy gardła przesuwają się w stronę przełyku, w wyniku czego wdychane powietrze nie może swobodnie przepływać. Powoduje to drganie języczka i innych miękkich elementów gardła, objawiające się chrapaniem.
Eksperci wskazują, że warto zadbać o jakość naszego snu, bo ten ma duże znaczenie dla zdrowia całego organizmu.

 

źródło: pap.pl, bezchrapania.pl, foto: pixabay.com

 

Polacy masowo chrapią. A Ty?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>