Przed wakacjami poznamy kandydata PO na prezydenta Elbląga?

28 lutego 2017 13:33
More videos
716
Wyświetleń
   

Jeśli opozycja będzie słaba i rozbita, a notowania PiS wysokie, możemy spodziewać się przyspieszonych wyborów samorządowych nawet na jesieni tego roku – przekonuje poseł Jacek Protas (PO). Jednocześnie zarzuca rządowi Beaty Szydło chęć marginalizacji znaczenia samorządów w Polsce.

Według posła Jacka Protasa (PO) działania rządu Beaty Szydło zmierzają do osłabienia i zmarginalizowania polskich samorządów. Jako przykład podaje zmiany w oświacie i odbieranie samorządom możliwości likwidacji szkół na ich terenie.

- Te kompetencje przekazane zostały kuratorom oświaty – mówi poseł PO. – PiS chce władzy centralnej, nie rozbitej na samorządy.

Wskazuje również, że samorząd przestaje też decydować o regionalnych zarządach dróg wodnych, a wkrótce także o lokalnych stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

- Samorządowcy są zaniepokojeni. Zwracają się do nas ze swoimi obawami – mówi poseł i dodaje, że obecni liderzy samorządowi – prezydenci, burmistrzowie czy wójtowie źle odbierają propozycję wprowadzenia zasady dwukadencyjności sprawowania takich funkcji.

– Samorządy stracą swoich liderów, odczujemy to także w naszym mieście i regionie. Mieszkańcy Pasłęka czy Tolkimicka nie wyobrażają teraz sobie, że nie mogliby głosować na obecnych burmistrzów tych miast – dodaje senator Jerzy Wcisła. – To prawo dodatkowo ma działać wstecz, czyli wyczyścić przedpole dla kandydatów PiS, którzy w poprzednich wyborach nie byli w stanie wygrać w swoich samorządach z obecnymi liderami. Mówi się też, że wybory będą mogły zakończyć się już w pierwszej turze, aby nie było dogrywki wyborczej. Takie działania będą faworyzowały PiS przy rozbiciu opozycji.

Politycy PO przestrzegają też, że zmiany w kodeksie wyborczym mogą przynieść wyeliminowanie z walki wyborczej lokalnych, niepolitycznych komitetów wyborczych wyborców.

- Z takiego komitetu startował przecież obecny prezydent Elbląga, Witold Wróblewski – mówił poseł Protas. – PiS manipuluje również przy okręgach wyborczych, jak w przypadku Warszawy. Robią wszystko, aby zwiększyć swoje szanse na wygranie wyborów samorządowych.

Politycy PO dodają, że całkiem możliwy jest scenariusz wyborów samorządowych na jesieni tego roku.

- PO stara się jednoczyć z opozycją, która chce z nami współpracować. Rozmawiamy też z ruchami obywatelskimi. Jeśli będziemy silni, PiS nie zdecyduje się na taki przyspieszony ruch – dodał senator Wcisła.

Platforma Obywatelska jeszcze przed wakacjami chce przedstawić program dla samorządów i zaprezentować swoich kandydatów na prezydentów miast, także Elbląga.

 

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>