Pierwsza dwujęzyczna podstawówka w województwie powstanie w Elblągu! Zobacz film

26 maja 2017 12:04
More videos
2,092
Wyświetleń
   

Szkoła Podstawowa numer 19 w Elblągu będzie pierwszą w województwie dwujęzyczną podstawówką. Pozwalają na to nowe przepisy, które do tej pory umożliwiały to tylko gimnazjom. Dyrektor szkoły, Edward Pietrulewicz wskazuje, że to sukces całej kadry pedagogicznej placówki.

Jeśli szkoła dopełni wszystkich procedur, to od września klasy siódme będą miały część zajęć prowadzonych w języku angielskim. Jest zgoda Rady Rodziców i uchwała Rady Pedagogicznej oraz przychylność władz miasta, bo ”19” jest szkołą publiczną i to samorząd będzie finansować dodatkowe godziny.

– Szukamy możliwości uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej naszej placówki. Stąd również ten projekt. Cały proces przemiany zwykłej szkoły w dwujęzyczną przypieczętują radni, którzy muszą zgodzić się na stworzenie nowej placówki pod nazwą Szkoła z Oddziałami Dwujęzycznymi – tłumaczy dyrektor szkoły Edward Pietrulewicz.

Wtedy szkoła ogłosi nabór dzieci do klasy siódmej, w której na początek dwa przedmioty: geografia i plastyka będą wykładane wyłącznie w angielskim. Warunkiem przyjęcia będzie dobra znajomość tego języka.

Łącznie w tygodniu uczniowie będą mieć osiem godzin języka Szekspira. Jest już także chętna szkoła średnia, która będzie przejmować za dwa lata dwujęzycznych absolwentów „19”.

Jak mówi dyrektor Edward Pietrulewicz, zainteresowanie takimi, dwujęzycznymi klasami w Elblągu jest duże, zarówno ze strony rodziców, uczniów, jak i kadry pedagogicznej w mieście.

– Odbieramy już telefony, kiedy rusza rekrutacja do tych klas – dodaje Edward Pietrulewicz. – Będziemy chcieli, aby absolwenci tych klas otrzymywali również odpowiedni certyfikat znajomości języka obcego.

Na razie w tych klasach, w wybranych przedmiotach nauka będzie odbywała się w języku angielskim. Jednak dyrektor Pietrulewicz już myśli nad kolejnym obcym językiem.

– Chcielibyśmy w przyszłości dodać jeszcze drugi język obcy, np. niemiecki – dodaje.

Zachęcamy do obejrzenia naszej rozmowy z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 19, Edwardem Pietrulewiczem.

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>