Oszuści chcą wykorzystać program „Dobry Start”. Na co powinniśmy uważać?

692
Wyświetleń

Z początkiem lipca ruszyło przyjmowanie wniosków o świadczenie z programu „Dobry Start”. Niestety może być to także okazja dla oszustów – cyberprzestępców, którzy podszywając się pod domenę ministerstwa, wykradają dane wnioskujących.

- Ostrzegamy przed klikaniem w niepewne linki w wiadomościach elektronicznych i otwieraniem załączników w korespondencji, której autentyczności nie jesteśmy pewni – informują policjanci.

W związku z uruchomieniem programu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzega instytucje rządowe, a także osoby prywatne, przed cyberprzestępcami, którzy mogą podszywać się pod domenę ministerstwa (mrpips.gov.pl), wskazując ją jako adres nadawcy wiadomości i w ten sposób wykradać dane wnioskujących.

Wnioski o przyznanie świadczeń w ramach programu „Dobry Start” będą realizowane poprzez elektroniczne formularze lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Należy zachować szczególną uwagę w przypadku otrzymania wiadomości email z domeny mrpips.gov.pl.

W sytuacji otrzymania korespondencja o wątpliwej autentyczności nie należy bez zastanowienia klikać w linki zawarte w takich wiadomościach, ani pobierać i otwierać załączników. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że padliśmy ofiarą cyberprzestępcy, należy o tym poinformować policję.

Więcej na ten temat na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy składaniu wniosków? Przeczytaj na stronie https://www.mpips.gov.pl/DobryStart/cyberbezpieczenstwo

Oszuści chcą wykorzystać program „Dobry Start”. Na co powinniśmy uważać?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>