Opinia. „Czas zacząć się bać Internetu i facebooka”. Dlaczego?

1185
Wyświetleń

Przed rokiem ostrzegał przed tym Edmund Szwed.  Teraz robi  to dziennikarz Gazety Wyborczej Wojciech Orliński. Obaj przestrzegają przed niebezpieczeństwami w internetowej sieci. Zagrożenia są realne, a nawet nie zdajemy sobie często z tego sprawy.

Internet rządzi się swoimi prawami, zaś facebook pozostaje praktycznie bez żadnej kontroli. Kieruje się własną, niejasną i pokrętną logiką oraz niejasnymi zasadami. Jeśli chcemy z facebookiem walczyć o swoje prawa, jesteśmy niestety na przegranej pozycji! To musi się zmienić. Przed tym ostrzegał Edmund Szwed.

Edmund Szwed, elblążanin, wydawca gazet internetowych, ponad rok walczył z administracją facebooka o to, aby usunięto fałszywe konto, które podszywało się pod elblążanina. Na domiar złego osoba prowadząca ten fałszywy profil notorycznie obrażała i pomawiała tam Edmunda Szweda.

Doświadczenia elblążanina w tej walce z internetowym gigantem pokazują, jak niewiele znaczy „mieć rację i fakty po swojej stronie” wobec zadziwiającej i niepojętej polityki Facebooka i jego tzw. „zasad”, którymi się kieruje.

Więcej o tym tu: http://fakty.elblag.pl/edmund-szwed-facebook-jest-obecnie-narzedziem-destrukcji-ludzi-i-stosunkow-miedzyludzkich/

Problem naszego bezpieczeństwa w Internecie oraz na facebooku dostrzega również dziennikarz Gazety Wyborczej, Bloger i publicysta Wojciech Orliński. Dochodzi do podobnych wniosków, o których już wcześniej pisał Edmund Szwed.

– Do pewnego momentu można było mówić, że to jest wolna decyzja ludzi, ale w momencie, gdy jakaś firma zyskuje status monopolisty, co uzyskał już Facebook jeśli chodzi o społeczności, czy Google jeśli chodzi o wyszukiwanie, już nie ma wyboru, bo jest brak alternatywy – mówi dziennikarz. – Wszystkie serwisy społecznościowe starają się nam utrudnić, czy wręcz uniemożliwić odejście. Nawet gdyby nawet ktoś chciał się przenieść do konkurencyjnego serwisu, to nie jest takie proste. Całkowite wyjście z usług Google’a, zwłaszcza dla kogoś, kto ma telefon z Androidem, jest w zasadzie niemożliwe. Jednocześnie, te firmy wykorzystują swoją dominującą pozycję.

Ze względu na to, jak duże znaczenie dla demokracji mają media, każde państwo demokratyczne zawsze miało ustawę medialną, prawo prasowe, jakąś ustawę o mediach elektronicznych. Regulujemy prasę w taki czy w inny sposób przez zmuszanie do publikacji sprostowań, przez nakładanie takiej czy innej odpowiedzialności za takie czy inne grzeszki. Każdy kraj demokratyczny podchodził do tego inaczej, ale regulacje w tym zakresie zawsze istniały. Tymczasem w internecie doszło do sytuacji, w której mamy nagle kilku dominujących graczy, którzy nie mają żadnych takich zobowiązań. Nie ma odpowiednika np. obowiązku publikowania sprostowań w internecie.

Na fałszywych informacjach w portalach się tak naprawdę więcej zarabia. Link zawierający wyssane z palca informacje nabije kliknięcia, bo tłumy ludzi wejdą, żeby napisać „ale bzdura”. I wszystkim się pokaże reklamę, więc firma prowadząca portal jest zmotywowana do pisania bzdur. To jest bardzo niedobre. (…).

Zarządzający Facebookiem miotają się od ściany do ściany i nie są w stanie z tym dojść do ładu. Sami nie wiedzą, jakie w serwisie obowiązują standardy moderacji. Przykładem jest sprawa pokazania zamaskowanego człowieka, który obcina kobiecie głowę. Film był wielkim hitem Facebooka. Kilka miesięcy wcześniej społecznościowy gigant spotkał się z powszechną krytyką za usunięcie zdjęć karmiącej piersią matki.

(…) Facebook jest nieprzewidywalny, nietransparentny i nie wiadomo właściwie, jak działa, to nie wiemy, co może zrobić zorganizowana grupa. Kluczową decyzję, i to jest kolejna absurdalna sytuacja, podejmuje się na zasadzie sądu kapturowego. Z informacji, które przeciekają o Facebooku wynika, że zajmują się z tym ludzie Trzeciego Świata, którzy są bardzo słabo opłacani i którzy treść sporów śledzą przez automaty tłumaczące. Nie są więc w stanie często zrozumieć tekstów, które oceniają.

Więcej o niebezpieczeństwach w Internecie i na facebooku przeczytasz tu: https://opinie.wp.pl/wojciech-orlinski-przestrzega-przed-internetem-czas-sie-bac-6157605187160193a

Opinia. „Czas zacząć się bać Internetu i facebooka”. Dlaczego?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>