Ogród zimowy: luksus, który jest w zasięgu ręki. Zobacz, jak go zaplanować!

658
Wyświetleń

Ogrody zimowe stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Stanowią interesującą alternatywę dla klasycznych tarasów, gdyż można z nich korzystać nawet podczas mroźnych zimowych wieczorów. Zanim zapadnie decyzja o jego postawieniu, warto rozważyć kilka istotnych kwestii: funkcję, jaką spełni ogród zimowy, to, jak ma dokładnie wyglądać oraz czy potrzebne będzie w nim ogrzewanie. Gdy odpowiesz sobie na powyższe pytania, nic już nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć realizację projektu. Jak to zrobić krok po kroku?

Czy ogrzewać ogród zimowy? Zależnie od tego, jaką rolę odgrywa

Zwykle taki ogród kojarzy się z przestrzenią, w której da się zrelaksować po trudnym dniu w pracy, poczytać książkę czy spędzić miły wieczór z rodziną albo przyjaciółmi. Tymczasem to nie jedyne zastosowanie zamkniętego tarasu. Może on być również traktowany jako oranżeria, gdzie zimują rośliny wymagające nieco wyższej temperatury niż panująca na zewnątrz. W tym przypadku ogrzewanie nie jest konieczne, ponieważ szczelne okna osłonią delikatne kwiaty i drzewka przed wiatrem, a także mrozem. Dodatkowe pomieszczenie uchroni przed zimnem także ścianę domu, przy której stoi. Dzięki temu można dwukrotnie zaoszczędzić pieniądze – zarówno na ogrzewaniu ogrodu, jak i budynku mieszkalnego.

Jeżeli ogród zimowy ma służyć za miejsce wypoczynku, jego ogrzanie będzie konieczne. Zapewni to domownikom oraz gościom pełen komfort relaksu z widokiem na ogród albo okolicę, aczkolwiek wygeneruje dodatkowe koszty. Natomiast możliwość podziwiania natury z wygodnego fotela i swobodnego wyboru roślin zrekompensuje wszelkie poniesione wydatki.

Ogród zimowy ma wiele twarzy: może być tarasem lub altaną

Teraz pozostaje jedynie kwestia umiejscowienia ogrodu zimowego. Popularnością cieszą się: taras przydomowy lub wydzielona altanka w ogrodzie. Pierwsze rozwiązanie wydaje się prostsze, ale w rzeczywistości takie nie jest. Konstrukcja tarasu, a w szczególności jego wylewka, może bowiem nie wytrzymać tak dużego obciążenia, jakim jest konstrukcja z metalem, drewnem i szkłem. Wymagającym detalem jest również połączenie jej ze ścianą domu, gdyż przez nieuwagę zamiast do ściany, można zamocować całość do warstwy ocieplenia. Tutaj przydaje się pomoc fachowców, na przykład firmy BTM Eurolinx, wykwalifikowanej w projektowaniu i tworzeniu ogrodów zimowych.

Innym, ciekawym rozwiązaniem jest zaplanowanie ogrodu zimowego jako niezależnej altanki. Wtedy możliwości tworzenia i umiejscowienia są o wiele większe, dobrze jest jedynie pamiętać o limicie powierzchniowym 35 mkw, do którego taką budowlę można stawiać bez pozwolenia. Wolnostojący ogród zimowy wiąże się też z koniecznością indywidualnego doprowadzania instalacji grzewczej i elektrycznej. Niezależnie jednak od trudności związanych z wznoszeniem takiego budynku, radość z posiadania prywatnej strefy wypoczynkowej jest ogromna.

Ogród zimowy: luksus, który jest w zasięgu ręki. Zobacz, jak go zaplanować!

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>