Niepokój w Młodzieżowym Domu Kultury. Nie chcą przekształceń

27 listopada 2015 12:52
More videos
1,055
Wyświetleń
   

Jednym z proponowanych założeń zmian w elbląskiej oświacie jest przekształcenie Młodzieżowego Domu Kultury w Miejski Dom Kultury, czyli zmiana z jednostki oświatowej na jednostkę kultury. Tego nie chcą ani pracownicy MDK-u, ani uczestnicy zajęć placówki.

Przeciwko takim planom Ratusza protestują młodzi uczestnicy zajęć w MDK. Obawiają się, że po przekształceniu placówki w Miejski Dom Kultury, zajęcia mogą być płatne. Nie każdego wtedy będzie stać na rozwijanie swoich pasji.

– Od siedmiu lat gram na gitarze w Młodzieżowym Domu Kultury. Atmosfera jest tam niepowtarzalna. Nauczyciele to artyści, którzy przychodzą do nas nie po to, aby „odwalić swoją robotę”, tylko po to, aby rozwinąć pasje w młodym człowieku. Sami organizują koncerty, na których grają ze swoimi wychowankami. Nie „katują” tylko zachęcają, tak, że chodzę już siódmy rok i nie mam ochoty przestać. Podobnie jest z pozostałymi 800 osobami, które nie raz od długiego czasu tutaj chodzą. Cześć z nich jest już dorosła, a mimo to nie chce się rozstawać z MDK-iem (zresztą nazywają siebie „dziećmi MDK-u”).

W najbliższym czasie Młodzieżowy Dom Kultury mają podobno zamiar przerobić na Miejski Dom Kultury, co spowoduje, że nie będzie już tak przyjaznej atmosfery, możliwe, że nie będzie już tych wspaniałych nauczycieli i trzeba będzie płacić i to pewnie jakieś duże pieniądze, a nie każdego na to stać. Z miejsca pasji i kreatywności Dom Kultury stanie się miejscem zarobku. Nikt tego nie chce: dyrekcja, nauczyciele, rodzice i dzieci – pisze Aleksandra Dąbrowska.

Podczas ostatniej debaty na temat oświaty, poznaliśmy też plany Urzędu Miejskiego w Elblągu względem Młodzieżowego Domu Kultury.

Młodzieżowy Dom Kultury, który obecnie jest placówką oświatową, planuje się przekształcić w placówkę kultury o nazwie Miejski Dom Kultury. To ma na celu poszerzenie oferty kulturalnej placówki, nie tylko dla młodzieży, ale też dla osób dorosłych czy seniorów. Nie ma jednak mowy o komercjalizacji MDK czy też narzucania wysokich cen za zajęcia. Pracownicy MDK nie będą już więc zatrudniani na warunkach wynikających z Karty Nauczyciela.

O debacie oświatowej pisaliśmy tu:

http://www.elblag24.pl/fakty/90425-debata-o-oswiacie-nauczyciele-przeciwni-propozycjom-miasta-film.html

Co o tym sądzą pracownicy MDK-u i uczestnicy zajęć? Więcej w naszym materiale filmowym.

1 komentarz

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • byłyobecny
    Odpowiedz

    Wiele wiele dzieci i młodzieży wspaniale czuło i czuje się w MDKowskiej atmosferze. To jest bardzo wyjątkowe w tym miejscu, taka doza otwartości, i duża tolerancja i kultura wśród młodych ludzi. Nie powinno się zmieniać czegoś co tak dobrze działa.