Naukowcy zbadali jakie piosenki poprawiają humor

685
Wyświetleń

Dopada Cię jesienna chandra? Nie martw się. Jest na to sposób. Holenderski naukowiec na zlecenie brytyjskiej firmy przygotował top10 piosenek, które poprawią nastrój w smutne jesienne dni.

Jak została stworzona lista piosenek poprawiających humor?

Jak podaje Business Insider, doktor Jacob Jolij na co dzień zajmuje się neurobiologią kognitywną. Sam przyznał, że stworzenie listy uniwersalnych piosenek, które poprawią humor, było bardzo trudnym zadaniem. Pod uwagę należało wziąć nieskończoną liczbę czynników – gust muzyczny, emocje, jakie budzą i osobiste skojarzenia zawiązane z muzyką.

Po wielu próbach i ankietach przeprowadzonych wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii i Irlandii ustalono, jakie czynniki są decydujące przy wyborze piosenki poprawiającej nastrój. Okazało się, że najważniejsza jest tonacja i tempo utworu. Mniejsze znaczenie ma liczba użytych akordów, jej temat, emocjonalność i tekst.

Jakie ciekawe wnioski można dostrzec po przeprowadzeniu tego badania? Większość popowych kawałków ma tempo wynoszące 118 uderzeń na sekundę, a utwory, które najlepiej poprawiają nastrój, mają dużo wyższy wskaźnik – 140-150 uderzeń na sekundę.

Po tych ustaleniach naukowcy przyjrzeli się utworom z ostatnich 50 lat i stworzyli listę 10 utworów, które najlepiej wpływają na nasz humor.

10. Walking on Sunshine – Katrina & The Waves

9. I Will Survive – Gloria Gaynor

8. Living on a Prayer – Jon Bon Jovi

7. Girls Just Wanna Have Fun – Cyndi Lauper

6. I’m A Believer – The Monkees

5. Eye of the Tiger – Survivor

4. Uptown Girl – Billie Joel

3. Good Vibrations – The Beach Boys

2. Dancing Queen - Abba

1. Don’t Stop Me Now – Queen

źródło: polki.pl

Naukowcy zbadali jakie piosenki poprawiają humor

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>