Narodowcy z ONR zakłócali uroczystości rocznicowe Grudnia`70 (opinia)

1346
Wyświetleń

Władze miasta, organizatorzy rozmaitych uroczystości patriotycznych wydają się być bezradnymi wobec grupki kibiców i działaczy Obozu Narodowo Radykalnego. Narodowcy palą race, obrażają, wykrzykują nienawistne treści w kierunku swoich przeciwników politycznych.

Tak było również podczas obchodów ofiar Grudnia`70. Uroczystość organizowana przez samorząd naszego miasta zdominowali narodowcy z ONR. Tylko fakt, że działaczy skrajnej prawicy w Elblągu jest tak mało powoduje, że być może ten problem jest bagatelizowany przez elbląski samorząd. To jednak może się zmienić.

Poniżej relacja działaczy elbląskich struktur Komitetu Obrony Demokracji:

„18 grudnia 2018 r. w Elblągu miały miejsce uroczystości związane z obchodami 48 rocznicy tragicznych wydarzeń grudniowych w roku 1970. Na obchody zapraszali Elblążan organizatorzy: Witold Wróblewski prezydent Elbląga, Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej oraz Grzegorz Adamowicz przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 18:00 mszą w Katedrze Św. Mikołaja, po której zgromadzeni uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Ofiar Grudnia’70. W obchodach tych oprócz organizatorów – władz miasta wzięły udział liczne delegacje organizacji partyjnych, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, ugrupowań, a także mieszkańców miasta. Trudno byłoby jednak dopatrzyć się organizatorów na czele marszu.

Z jakiś powodów ktoś doszedł do wniosku, że najbardziej patriotyczną i odpowiedniej powagi oprawę tej uroczystości zapewnią kibice Olimpii Elbląg i członkowie Obozu Narodowo Radykalnego (ONR) oraz towarzysząca ich pochodom ekspresja nienawiści. Nieśli więc oni na czele tego pochodu swój transparent „Lokalni Patrioci”, zieloną flagą ONR i odpalili race wnosząc okrzyki: „Cześć i chwała bohaterom”, ale również: „I sierpem, i młotem czerwoną hołotę”. Dopiero za nimi szło wojsko i wszystkie delegacje wraz z władzami miasta. Także podczas śpiewania hymnu państwowego ci „lokalni patrioci” odpalili czerwone race. Po przemówieniach przedstawicieli miasta, salwie honorowej kolejne delegacje składały kwiaty przy pomniku, oddając w powadze i ciszy hołd poległym Elblążanom. Jako ostania wiązankę składała delegacja: Stowarzyszenia Komitetu Obrony Demokracji KOD Elbląg i grupy „Rozmawiajmy o Demokracji”. Wtedy zza dobrze wyeksponowanego transparentu „Lokalnych Patriotów” znów rozległy się cytowane wyżej okrzyki, choć jakby mniej pewne siebie, jakby testowały grunt i przyzwolenie władz. Niepotrzebnie jak było widać, bo takiej reakcji nie było.

Magdalena Adamowska, uczestniczka obchodów wspomina, nie kryjąc swojego oburzenia -„ONR nadał ton nie tylko marszowi. Nasza grupa tj. połączona delegacja lokalnej grupy KOD Elbląg i grupa „Rozmawiajmy o Demokracji” miała składać kwiaty jako ostatnia. Kwiaty składał też przedstawiciel ONR-u. Stał o trzy delegacje przed nami. Wszystkie delegacje, oprócz naszej mogły w spokoju złożyć swoje wiązanki. Gdy my szliśmy ze swoją wiązanką, z miejsca gdzie stali członkowie ONR dobiegły do nas okrzyki: „Sierpem i młotem czerwoną hołotę”. W oczywisty sposób były skierowane pod naszym adresem. Pytam się: dlaczego? Czym sobie zasłużyliśmy na nie? Czy nie mamy prawa złożyć kwiatów i oddać honor ludziom, którzy walczyli o wolność i demokrację? Komitet Obrony Demokracji i „Rozmawiajmy o Demokracji” słowo demokracja ma w nazwie, więc dlaczego nam się ubliża na uroczystości miejskiej, skoro zachowywaliśmy się godnie? Jestem bardzo rozżalona na władze, które nawet nie próbowały w tej kwestii reagować. Mieszkańcy miasta zgromadzeni na uroczystości również nie reagowali.”

Trudno byłoby też znaleźć w mediach elbląskich jakąkolwiek refleksję na temat udziału i roli kibiców Olimpii i członków ONR w tych uroczystościach. Widać staje się ona normą uroczystości lokalnych i państwowych.

11 listopada 2018 roku w rocznicę odzyskania niepodległości Polski prezydent RP szedł kilkadziesiąt metrów przed ONR i jeszcze się nieco w ten sposób od tej organizacji dystansując. Czy należy się spodziewać 11 listopada 2019 w Warszawie ONR-u na czele pochodu państwowego?

Magdalena Adamowska i Mariola Zamojska

 

Fot. Michał Skroboszewski (dzięki uprzejmości redakcji portel.pl)

Narodowcy z ONR zakłócali uroczystości rocznicowe Grudnia`70 (opinia)

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>