Na ulicach ma być jaśniej i bezpieczniej. Energa doświetli miasto

617
Wyświetleń

Elbląskie ulice tonęły w mroku, co było groźne szczególnie jesienią i zimą, gdy szybko zapadał zmrok. Teraz ma się to zmienić. Miasto podpisało umowę z firmą ENERGA na modernizację miejskiego oświetlenia.

W Urzędzie Miejskim podpisana została umowa pomiędzy samorządem elbląskim a firmą Energa Oświetlenie na kompleksowe oświetlenie dróg i miejsce publicznych. Przy okazji nowe oświetlenie zostanie zmodernizowane z wykorzystaniem najnowszych technologii. Elbląg wkracza do czołówki polskich miast, które wykorzystywać będą nowoczesne, energooszczędne i inteligentne oświetlenie.

- To kompleksowa umowa dotycząca oświetlenia dróg i miejsc publicznych. Przed jej podpisaniem trwały negocjacje dotyczące zakresu i czasu jej realizacji. Lampy należący do firmy Energa, których jest ponad 6.100 będą  wymienione z sodowych i rtęciowych na nowoczesne, energooszczędne lampy ledowe. Pozwoli to obniżyć zużycie energii i lepiej doświetlić miejsca publiczne, m.in. newralgiczne przejścia dla pieszych – mówi prezydent Witold Wróblewski. – W budżecie miasta mamy zapisane ok. 3,1 mln zł każdego roku z przeznaczeniem na utrzymanie i eksploatację punktów świetlnych, nie ponosząc dodatkowych kosztów, dzięki umowie z firmą Energa będziemy mieli zmodernizowane w znacznej mierze oświetlenie.

Co ważne, nowe punkty świetlne będą pobierały znacznie mniej energii. Z tych oszczędności będzie można finansować dalej modernizację. Oświetlenie będzie również rzutowało na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

- To pierwsza tak duża i kompleksowa umowa na modernizację oświetlenia realizowana przez firmę Energa Oświetlenie. W chwili obecnej to nasz największy projekt. W ten sposób Elbląg wysyła czytelny sygnał, że zmierza w kierunku energooszczędności, innowacyjności, gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska – mówi prezes firmy Energa Oświetlenie Michał Bełbot. – Elbląg staje się w regionie liderem innowacji w tym zakresie.

Część lamp przy przejściach dla pieszych będzie miało wbudowane moduły, które będą zmniejszać, bądź zwiększać natężenie światła w zależności od ruchu pieszych. Lampy będą miały wbudowany system redukcji oświetlenia dzięki temu będą dawać tyle światła ile w danym momencie potrzeba.

- Elbląg zmierza w kierunku w kierunku tzw. smart city, w ślad z Elblągiem mogą pójść inne miasta – dodał prezes Bełbot. – Szacujemy, że dzięki nowym lampom typu led obniżymy zużycie energii o ok. 50%.

Umowa zostaje zawarta na okres 4 lat i z okresem obowiązywania od dnia 01.01.2019r do dnia 31.12.2022 r.Wartość szacunkowa umowy wynosi 12 877 258,68 zł (tj. 3 219 314,67 zł rocznie).

Umową objętych jest 6 101 punktów świetlnych. Wykonawca w ramach niniejszej umowy zobowiązany jest do utrzymania i konserwacji  posiadanej infrastruktury oświetleniowej oraz majątku Zamawiającego, zapewnienia oświetlenia w porze od zmierzchu do świtu oraz wykonania modernizacji tej infrastruktury zgodnie z opracowaną dokumentacją techniczną  oraz audytem energetycznym.

Modernizacja sieci oświetleniowej polegała będzie na wymianie opraw sodowych i rtęciowych na oprawy ze źródłami światła typu LED wraz z autonomiczną redukcją mocy  na poziomie 25% -30% w godzinach nocnych (2300 – 5oo). Oprawy Led przewidziane do montażu dobrano dla odpowiednich klas oświetleniowych. Pozwoli  to zapewnić równomierność oświetlenia min. dróg, chodników ścieżek rowerowych  na terenie naszego miasta oraz doświetlenie przejść dla pieszych.

Na ulicach ma być jaśniej i bezpieczniej. Energa doświetli miasto

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>