Masz chore dziecko i mieszkasz w Elblągu? To masz problem

7906
Wyświetleń

Rodzice dzieci, które wymagają badania u lekarza specjalisty mają poważne problemy w Elblągu. Nie chodzi tu tylko o słynny już brak poradni kardiologicznej dla dzieci. Dotyczy to również innych lekarzy specjalistów chorób dziecięcych, których w Elblągu po prostu brak.

Otrzymaliśmy od naszej czytelniczki list, która napisała do nas po cyklu publikacji na temat Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

- To nie tylko problem z dostępnością do lekarza dyżurującego wieczorami czy w święta w tym szpitalu. Proszę zobaczyć, że dzieci z problemami kardiologicznymi, których w Elblągu wcale mało nie jest, są zmuszone leczyć się poza naszym miastem. No chyba, że rodzice mają zasobne portfele, wówczas mogą korzystać z porad prywatnych specjalistów w elbląskich klinikach. Jednak co z tymi dziećmi, które wymagają porady gastroenterologa? Również nie mamy takiej poradni w Elblągu. Jak to jest możliwe, że Wojewódzki Szpital Zespolony, który corocznie niby otrzymuje wysokie miejsca w rankingach, jest tak chwalony przez wszystkich, nie zapewnia właściwie specjalistycznego leczenia dla dzieci. Kiedy ja z córką byłam u lekarza i ten zalecił kontakt z lekarzem gastroenterologiem, oczywiście takiego lekarza na NFZ w Elblągu nie ma – mówi nasza Czytelniczka. – Ponadto musiałam też z dzieckiem odwiedzić hematologa i co się okazuje, przy tak rozbudowanej onkologii w Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu, nie mamy tu hematologa dziecięcego. Podsumowując, masz poważniej chore dziecko w Elblągu, to masz problem. Trzeba jechać do Gdańska.

Kilka dni temu  problem braku poradni kardiologicznej dla dzieci w Szpitalu Wojewódzkim poruszał również portal info.elblag.pl. Wówczas dyrektor szpitala, Elżbieta Gelert z rozbrajającą szczerością stwierdziła, że taka poradnia nie powstanie ponieważ szpital…nie może znaleźć specjalisty. Nie ma takiego też w tym szpitalu.

- To jak to jest? Czy my mówimy o jakimś powiatowym szpitalu czy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, który uznawany jest nawet za jeden z najlepszych w Polsce? Tak renomowana placówka, a nie ma chętnych lekarzy kardiologów ze specjalizacją dziecięcą do pracy? To może trzeba takich lekarzy poszukać?– mówi jeden z internautów. – Tymczasem mojego syna muszę wozić po lekarzach w Gdańsku, ponieważ ma problem z sercem. To nie jest sporadyczny przypadek. Zdążyłem się już zorientować, że takich dzieci w Elblągu jest więcej. Spotkałem ich w Gdańsku.

Czy naprawdę nikomu w naszym mieście nie zależy na zdrowiu i życiu chorych dzieci? Jedna internautka dodaje:

Każdemu kto ma dzieci lub planuje je mieć powinno zależeć żeby taka przychodnia powstała. Problemy z sercem to coraz powszechniejsze zjawisko i niestety dotyka coraz młodszych. Brak specjalisty w szpitalu wojewódzkim powoduje, że dzieci nie są prawidłowo diagnozowane. W najlepszym przypadku odsyłane są do innych szpitali na diagnostykę i ewentualne leczenie. Gorzej, jak problem zostanie nierozpoznany i zbagatelizowany lub zostanie postawiona błędna diagnoza….czasem może być już za późno na pomoc.

Tymczasem jeden z elblążan, pisząc do posła Jerzego Wilka zwrócił uwagę, że choć elbląscy lekarze kardiolodzy nie chcą przyjmować w szpitalach i przychodniach dzieci, ponieważ tłumaczą, że zajmują się tylko dorosłymi, to prywatnie już  jednak dzieci przyjmują.

Elblążanin wskazuje, że za wizytę prywatną  z dzieckiem u kardiologa trzeba zapłacić od 120 zł do 160 zł. Do tego EKG – 50 zł, 100 zł – ECHO serca wraz z opisem.

lekarz

Poseł Jerzy Wilk, odpowiadając wskazał, że za zapewnienie bezpieczeństwa medycznego dzieciom powinien być odpowiedzialny prezydent miasta. On, jako włodarz, doprowadził do powstania oddziału pulmonologicznego w Szpitalu Miejskim.

W sprawie możliwości powstania w naszym mieście poradni kardiologicznej dla dzieci już w poniedziałek będziemy pytali prezydenta miasta.

Masz chore dziecko i mieszkasz w Elblągu? To masz problem

O Autorze
-

5 komentarzy

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • Małgorzata
  Odpowiedz

  W Elblągu są cztery szpitale,a ja z dzieckiem jeżdżę od ośmiu lat do Olsztyna, bo u nas nie ma nefrologa dziecięcego…. Nawet USG nerek nie mogliśmy zrobić nigdzie bo podobno nie ma u nas lekarza który odczyta takie badanie…Masakra…

 • M****
  Odpowiedz

  Tak samo niech jakas kontrola zacznie sprawdzac lekarzy ja pol roku temu mialam wypadek samochodowy nie moglam ruszac lewa strona ciala na klatce mialam siniaka od pasow i na glowie krwiaka chirurg na dyżurze nocnym kazal mi zrobic przeswietlenie tylko glowy zobaczyl ze nie ma odlamkow czaszki i wypuscil do domu a na bol glowy kazal przykladac mrozonke dopiero na drugi dzien ogolny zbadal mnie bo nie moglam oddychac i sprawdzil golowe i powiedzial ze jest krwiak. Niech sie wezma za wojewodzki szpital bo jak tak lecza to masakra

 • e
  Odpowiedz

  Problem też jest z poradnią endokrynologiczną…co prawda taka istnieje ale co z tego? p. Doktor przychodzi spóźniona i w dodatku jest bardzo niemila, gburowata….