Liczba mieszkańców spada. Miasto kupuje nietypowe tramwaje

830
Wyświetleń

Liczba mieszkańców Elbląga sukcesywnie spada. W dół leci również ilość osób korzystających z komunikacji miejskiej. To wymusza na władzach miasta nietypowe zamówienia jeśli chodzi o zakup nowych tramwajów.

Elbląg pomału pustoszeje. Tak wynika z danych elbląskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Jak donosi portel.pl „113 837 osób jest zameldowanych w Elblągu (stan na 31 grudnia 2018 r.) – tak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego. Ubiegły rok był kolejnym, w którym zmniejszyła się liczba mieszkańców miasta. Spada też liczba urodzeń w elbląskich szpitalach”.

Taka negatywna tendencja odbija się również na miejskiej komunikacji. Dlatego władze miasta, zamawiając nowy tabor tramwajowy, muszą mieć na uwadze fakt, że sukcesywnie spada również ilość pasażerów.

Jak wyjaśniało miasto – zakup nietypowych w skali Polski tramwajów jest podyktowany spadającą liczbą mieszkańców oraz pasażerów, a także ograniczonymi możliwościami finansowymi.

Miasto Elbląg tuż przed końcem roku rozstrzygnęło przetarg na zakup jednego nowego tramwaju. Zamawiający zwiększył środki przeznaczone na zlecenie, by wybrać ofertę jedynego startującego – firmy Modertrans. Producent będzie musiał dostarczyć – tak jak w przypadku wcześniej zawartej umowy – pojazd jednoczłonowy, częściowo niskopodłogowy.

Przedmiotem zamówienia jest zakup jednego nowego wagonu tramwajowego jednoczłonowego, jednokierunkowego, o długości 14-15,5 m, częściowo niskopodłogowego, z napędem silnikami prądu przemiennego i sterowaniem mikroprocesorowym, z dwoma wózkami obrotowymi, z kabiną motorniczego w przedniej części oraz stanowiskiem sterowniczym do manewrowania z tyłu wagonu.

Termin składania ofert minął 23 listopada. Jak można było się spodziewać, wystartował jedynie Modertrans, który zaoferował kwotę w wysokości 3,345 mln zł brutto. To więcej, niż oczekiwał zamawiający, który określił kwotę zamówienia na 2,760 mln zł. Ostatecznie 28 grudnia zamawiający zdecydował o zwiększeniu budżetu i wyborze oferty złożonej przez Modertrans. Po zakończeniu wszelkich formalności zostanie podpisana umowa. Nowy tramwaj ma zostać dostarczony do końca stycznia 2020 r.

Elbląg zamawiał już podobne tramwaje. W czerwcu 2017 r. miasto podpisało z Modertransem umowę na dostawy trzech nowych tramwajów. Producent zaoferował tramwaje z serii Moderus Beta MF 09 AC o długości 14,3 metra, z niską podłogą w środkowej części stanowiącą 40% powierzchni wewnętrznej wagonu. Pojazd będzie wyposażony w bardziej klasyczne rozwiązania wózkowe. Wartość umowy to ok. 7 mln zł brutto, natomiast jednego tramwaju to 2,275 mln zł brutto.

Źródło: Transport Publiczny

Liczba mieszkańców spada. Miasto kupuje nietypowe tramwaje

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>