Korupcja w Młynarach? CBA i wojewoda potwierdzają nieprawidłowości

6594
Wyświetleń

Czy doszło do złamania prawa podczas zatrudnienia dyrektora Zarządu w Spółce Wodociągi Młynarskie spółka z o.o.? Nasz Czytelnik wskazuje, że tak. Na potwierdzenie swoich słów dostarcza wyniki prowadzonej kontroli przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Do naszej redakcji wpłynęło pismo od mieszkańca Młynar, który informuje nas o działaniach korupcyjnych w tej gminie. Sprawą się zajmiemy i postaramy się to wyjaśnić.

Poniżej pismo naszego Czytelnika.

„Na początku chcę zapewnić Państwa, że wszystko co będzie opisane poniżej jest oparte na dowodach a nie na domysłach, płotkach lub spekulacjach.

01 sierpnia 2015 roku na stanowisko Dyrektora Zarządu w Spółce Wodociągi Młynarskie spółka z o.o. została powołana Marta Suprynowicz. Burmistrz Miasta i Gminy Młynary Marek Misztal, zapewniał na spotkaniu z pracownikami Wodociągów, że powołuje tą osobę na 3 miesiące. Po tym okresie ogłosi oficjalny konkurs na stanowisko Dyrektora Zarządu w celu wyboru odpowiedniego kandydata. Wcześniej w lipcu tego samego roku Marta Suprynowicz otworzyła działalność gospodarczą kancelaria radcy prawnego „Marta Suprynowicz”.

W związku z tym, że Wodociągi Młynarskie są spółką w 100% gminną, to Dyrektor Zarządu jest osobą publiczną i podlega pod ustawę o „ograniczeniu działalności gospodarczej przez osobę pełniące funkcje publiczne” zwaną również ustawą antykorupcyjną. Zgodnie z tą ustawa Marta Suprynowicz na podstawie artykułu 4. Punkt 6 podlega pod zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Poza tym zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym artykuł 24h. punkt 5 osoba ta musi sporządzić oświadczenie majątkowe a także przedstawić oświadczenie o sposobie i terminie zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej. Marta Suprynowicz w dniu 28.08.2015 sporządziła takie oświadczenie majątkowe, które dostępne jest na stronie BIP Młynary, natomiast nie napisała oświadczenia o sposobie i terminie zaprzestania działalności gospodarczej co nakazuje artykuł 24h. punkt 5 ustawy o samorządzie gminnym. Mało tego w oświadczeniu majątkowym oświadczyła, że prowadzi działalność gospodarczą.

Oczywiście Burmistrz jak i Rada Gminy Młynary byli absolutnie świadomi tego, ponieważ oświadczenie składa się właśnie do gminy.

Chcę również zaznaczyć że Marta Suprynowicz jest radcą prawnym i w kontrakcie menedżerskim z dnia 03.08.2015roku oświadczyła że „nie istnieją żadne przeszkody prawne i faktyczne uniemożliwiające lub utrudniające mi wykonywanie obowiązków przewidzianym w niniejszym kontrakcie i przepisami prawa”.

Jak Państwo się domyślają po 3 miesiącach nie było ogłoszonego żadnego konkursu na stanowisko dyrektora Zarządu Wodociągów Młynarskich, a wiec Marta Suprynowicz w dalszym ciągu była dyrektorem Zarządu prowadząc działalność gospodarczą, tym samym łamiąc ustawę antykorupcyjną.

Do Młynar wkracza CBA

W maju 2016 roku a więc po 9 miesiącach od powołania jej na stanowisko Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) w Białymstoku zaczęło zbierać dokumentacje na ten temat i w dniu 06.07.2016 roku przeprowadzono kontrole w Wodociągach Młynarskich spółka z o.o. Kontrola była związana z przestrzeganiem przepisów art. 4 pkt. 6 ustawy antykorupcyjnej. Artykuł 5 punkt 2 tejże ustawy jednoznacznie stwierdza ze osoba naruszająca art. 4 punkt 6 podlega odwołaniu ze stanowiska.

Wojewoda stwierdza naruszenie prawa

Niezależnie od tego, w związku ze zgłoszoną skargą do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w dniu 25.08.2016 roku pismem o sygnaturze PN.40.359.2016 Wojewoda stwierdził naruszenie art. 4 ust. 6 ustawy antykorupcyjnej i nakazał Radzie Nadzorczej Wodociągów Młynarskich w ciągu miesiąca od otrzymania pisma, o dostosowanie Zarządu Spółki do stanu zgodnego z prawem. Oczywistym było to, że tą osobę należało odwołać.

We wrześniu 2016 został sporządzony protokół przez CBA o numerze DR/70/16 który jednoznacznie stwierdza, że Marta Suprynowicz naruszyła art. 4 pkt. 6 ustawy antykorupcyjnej i przedstawiono jej do podpisu. Marta Suprynowicz odmówiła podpisania protokołu. W tym samym miesiącu zawiesiła swoją działalność gospodarczą.

Odwołana i znów powołana

W styczniu 2017 roku CBA zakończyła sprawę Wodociągów wnioskując do Rady Nadzorczej na podstawie artykułu 46 o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym  o odwołanie Marty Suprynowicz ze stanowiska Dyrektora Zarządu. Rada Nadzorcza w dniu 18.01.2017 odwołała ją ze stanowiska natomiast w dniu 26.01.2017 r. ponownie powołała na to samo stanowisko.

Ciężko mi stłumić oburzenie, ponieważ płacę podatki i chcę żeby były one wykorzystane zgodnie z prawem, a nie na załatwianie znajomym lub rodzinie „ciepłej posadki” przy tym równocześnie łamiąc prawo.

Podsumowując: Radca prawny który przez rok łamie prawo, dodatkowo oświadczając nieprawdę w kontrakcie menedżerskim, pełni dalej funkcje publiczną. Burmistrz jak i Rada Nadzorcza (chociaż w tym przypadku jest jeden wspólnik, którym jest Burmistrz i tak on o wszystkim decyduje) wiedząc o tym wszystkim, dostając pisma z dwóch nadrzędnych instytucji, ignoruje je. Nie wiem na jakiej podstawie? Według mnie sprawa ma charakter korupcjogenny. Czy te osoby kryją się nawzajem? Jaka jest przyczyna, że pomimo łamania prawa ta osoba ciągle pełni tą funkcje? Jak ktoś łamie prawo to musi ponieść konsekwencje, Marta Suprynowicz nie poniosła żadnych.

Dodatkowo w Gminie Młynary mało kto wie o kontrolach i pismach, uważam że ludzi powinni się o tym dowiedzieć. Prokuratura w Braniewie prowadzi 2 sprawy, dotyczące powyższej historii”.

W tej sprawie przesłaliśmy dziś drogą mailową pytania do burmistrza Młynar, Marka Misztala. Oczekujemy odpowiedzi. Do tematu powrócimy.

Widzisz coś niepokojącego? Coś Cię denerwuje, drażni, masz jakiś problem? Pisz do nas na adres: faktyredakcja@gmail.com. Każdemu gwarantujemy anonimowość!

Korupcja w Młynarach? CBA i wojewoda potwierdzają nieprawidłowości

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>