Komentarz tygodnia. Czy w Elblągu można zrobić  biznes na śniegu?

746
Wyświetleń

W Elblągu można zrobić interes na wszystkim, warunek jest jeden. Trzeba być blisko układu obecnej władzy. Wtedy można zarobić nawet na śniegu. Jak to możliwe? Zaraz to przedstawimy w kilku faktach.

3 miliony złotych za infrastrukturę na Górze Chrobrego. Tyle chce od Miasta dostać kolega  prezydenta Witolda Wróblewskiego Piotr Macutkiewicz, były pełnomocnik finansowy KWW Witolda Wróblewskiego w wyborach w 2014 r. To towarzystwo zasłynęło z tego, że dostało za niewielkie pieniądze, w dzierżawę, najlepszy naturalny obiekt turystyczny w mieście i nie było w stanie uczynić z tego biznesu dochodowego. To w końcu wpadli na nowy pomysł i poszli po gotówkę do budżetu Miasta.

Teraz w przestrzeń medialną idą dwa przekazy – jeden mówi o tym, że mamy najlepszą w Polsce północnej górę do uprawiania sportów zimowych. Drugi przekaz, od PT Góry Chrobrego mówi zaś, że to biznes nie przynoszący korzyści finansowych.

Skoro nie mają pomysłu jak uczynić z Góry Chrobrego dochodowy biznes, chcą oddać to Miastu. Oczywiście nie za darmo, za 3 mln zł. Czyli tyle, ile może być, według tej firmy warta infrastruktura. Czy to rzetelna wycena majątku? Nie wiadomo skąd taka kwota padła, bo pisze o tym portal bliski układowi rządzącemu miastem.

Jednak scenariusz może być taki. Elblążanie chcą uprawiać sport na Górze Chrobrego. PT „Góra Chrobrego” już biznesu prowadzić nie chce. Stowarzyszenie Miłośników Sportów Zimowych, składające się z osób bliskich PT „Góra Chrobrego” i jakże bliższych jeszcze prezydentowi miasta już zbiera podpisy wśród elblążan. Chcą aby nasze miasto obiekt przejęło od firmy. Prezydent Wróblewski niby jeszcze się wzbrania, bo 3 bańki to jednak pieniądz spory. Musi jednak na to wyrazić zgodę Rada Miasta Elbląga.

Wszystkie klocki zaczynają układać się w taką całość. Towarzystwo nie wie, jak zarabiać, więc wypompują pieniądze z kasy miejskiej, czyli elblążan. Pewnie w końcu – pod naciskiem petycji i medialnego szumu „słusznych mediów”  ich wniosek przed radnymi miejskimi się pojawi. Co dalej?

Czy elblążan należy pozbawić możliwości uprawiania sportów zimowych? Zdecydowanie nie. Miasto ma zaspokajać potrzeby mieszkańców. Także w dziedzinie sportu i rekreacji.

Czego należy oczekiwać? W tej sytuacji rzetelnej wyceny infrastruktury na Górze Chrobrego, pomniejszonej o 200 tys. zł już wpompowanych w Stowarzyszenie Miłośników Sportów Zimowych. Na co te środki poszły? Nikt chyba tego nie wie, ale można się domyślać…

Jeśli PT „Góra Chrobrego” na rzetelną wycenę się nie zgodzi, niech zabierają z naszej góry „swoje zabawki” i sobie pójdą. Mogą wyciągi postawić w swoich ogródkach przy domach.

Samą górę natomiast należy przekazać w zarząd Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Mamy tam przecież niezwykle sprawnego dyrektora i menadżera – Andrzeja Bugajnego. Trzeba więc przed nim postawić konkretne zadanie – uzbrojenie Góry Chrobrego w infrastrukturę oraz uczynienie tego przedsięwzięcia dochodowym.

Koniecznie też wydzielenie części stoku dla najmłodszych, do jazdy sankami, za darmo. Jak najbardziej biletować wyciągi narciarskie, ale tak, aby cena była atrakcyjna.

Tak już na marginesie dodajmy, że od dłuższego czasu obserwuje się dość niebezpieczne zjawisko polegające na opieraniu się na budżecie miasta naszych miejskich menadżerów. Bo jak inaczej nazwać dyrektor elbląskiego Muzeum, jak nie menadżerem placówki kulturalnej? Tymczasem należałoby oczekiwać, że taki sprawny menadżer poradzi sobie z kosztem 250 tys. zł na budowę ogrodzenia wokół Muzeum. Jednak dowiedzieliśmy się, że nasze znane w całej Polsce i Europie Muzeum nie ma…pieniędzy! Co więc robi Pani Dyrektor? Oczywiście, idzie „po prośbie” do radnych. Bo budżet Elbląga, a więc wszystkich mieszkańców, jest jak skarbonka bez dna. Można brać i brać…

Smutny obraz nędzy i rozpaczy Elbląga.

Komentarz tygodnia. Czy w Elblągu można zrobić  biznes na śniegu?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>