Kierowcy posłuchali ostrzeżenia policji?

1420
Wyświetleń

Wczoraj przez cały dzień elbląscy policjanci prowadzili akcję „Alkohol i narkotyki”. Funkcjonariusze przebadali trzeźwość 513 kierowców na obecność alkoholu i narkotyków. Działania przynoszą zamierzony efekt. Żaden z kontrolowanych kierujących nie był nietrzeźwy bądź pod wpływem środków odurzających.

Celem akcji było eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców i po użyciu narkotyków.

Akcja „Alkohol i narkotyki” prowadzona była praktycznie przez cały dzień. Działania miały na celu eliminowanie z ruchu drogowego zagrożenia, jakim są nietrzeźwi kierujący i po użyciu narkotyków. Tym razem policjanci kontrolowali pojazdy na terenie miasta i gmin z terenu powiatu elbląskiego, a w szczególności w okolicach lokali rozrywkowych. Wśród kontrolowanych nie było przypadku prowadzenia samochodu po narkotykach lub w stanie nietrzeźwym.

- Ponadto policjanci podczas działań zatrzymali 10 dowodów rejestracyjnych, wręczyli 4 mandaty kierowcom, głównie za przekraczanie dozwolonej prędkości oraz skierowali 7 wniosków do sądu o ukaranie. Było 9 kolizji i nie doszło do żadnego wypadku – mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP Elbląg. – Policjanci apelują do kierowców o trzeźwość i nie wsiadanie za kierownicę samochodu nawet po niewielkiej ilości wypitego alkoholu. Oprócz konsekwencji np. spowodowania wypadku po alkoholu czekają ich również konsekwencje prawne.

Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.

Kierowcy posłuchali ostrzeżenia policji?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>