Jest szansa na Bursztynowy Port w Elblągu. Wszystko w rękach radnych

16 marca 2016 12:35
More videos
638
Wyświetleń
   

Ponownie na czwartkowej sesji Rady Miasta Elbląga, radni mają zająć się projektem uchwały, który oddaje w dzierżawę teren na Wyspie Spichrzów Spółdzielni Socjalnej „Wehikuł Czasu”. Tym razem lider Spółdzielni Socjalnej „Wehikuł Czasu” Wojciech Ławrynowicz przekonywał radnych do swojej koncepcji osobiście.

Spółdzielnia Socjalna „Wehikuł Czasu” chce od miasta wydzierżawić teren oraz zbudować tam Bursztynowy Port oraz fragment repliki Osady Truso. Bursztynowy Port jak zapowiadają jego pomysłodawcy ma nie być pojedynczą atrakcją turystyczną, tylko być częścią kompleksowej oferty turystycznej naszego miasta. Do tego, na Wyspie Spichrzów, powstaną również elementy dawnej Osady Truso. Elbląscy „wikingowie” o tym zadaniu myśleli już od kilku lat. Długi okres dzierżawy (15 lat) daje możliwość Elbląskiej Spółdzielni Socjalnej „Wehikuł Czasu” na sięgnięcie po środki unijne, w celu przeprowadzenia tej inwestycji.

Na poprzedniej sesji Rady Miasta Elbląga, projekt tej uchwały został zdjęty z porządku obrad, ponieważ radni chcieli jeszcze zapoznać się ze szczegółami projektu. Tym razem Wojciech Ławrynowicz osobiście, na posiedzeniach komisji, przedstawiał radnym swoją koncepcję inwestycji.

– Port próbowało stworzyć Stowarzyszenie Elbląg Europa, jednak to się im przez wiele czynników nie udało. Swoją dotychczasową działalnością w mieście udowodniłem, że potrafię realizować skutecznie wiele pomysłów. Nie mając grosza, pozyskałem 140 tysięcy złotych za realizację wcześniejszych projektów związanych z Wikingami – mówił Wojciech Ławrynowicz.

Ławrynowicz zadeklarował też, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność finansową za ten projekt. Miasto też niczym nie ryzykuje. Jeśli bowiem inwestycja nie ruszy w ustalonym terminie, miasto może grunt odzyskać.

– Spółdzielnia socjalna ma dodatkowe możliwości finansowania inwestycji, chociażby z projektów ekonomii społecznej. Wkład własny do tego projektu będzie pochodził z nisko oprocentowanego kredytu – zapewniał radnych Ławrynowicz.

Podkreślał, że Wolin również zaczynał od małych kroków w budowaniu swojego obiektu turystycznego. Dziś natomiast jest znany w całej Europie i na świecie.

– Czas nas goni, ponieważ ogłaszane są kolejne konkursy, w których możemy wystartować, zdobywając środki na inwestycję – dodał Wojciech Ławrynowicz.

Radni z Komisji Gospodarki Miasta pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały.

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>