Jak się jeździ w Elblągu po rondzie? Można i tak… zobacz film

14 września 2016 14:02
More videos
5,185
Wyświetleń
   

W naszym mieście przybywa coraz więcej rond. Wydawałoby się, że praktycznie na etapie szkolenia nauki jazdy, każdy z kierowców poznaje podstawowej zasady ruchu kołowego, w tym również jazdę rondem. Film, który znaleźliśmy w serwisie youtube.pl wskazuje, że jednak niektórym kierowcom jazda po rondzie sprawia problemy.

W tym wypadku widzimy, że kierowca samochodu osobowego, wjeżdża na rondo przy zbiegu ulic Teatralna, Robotnicza, Browarna…pod prąd. Skręca od razu w lewo, zamiast prawidłowo włączyć się do ruchu. Mogło być groźnie, ponieważ rondo te należy do jednego z najbardziej obciążonych ruchem samochodowym.

Na szczęście tym razem obyło się bez wypadku czy kolizji drogowej. Znak poziomy na jezdni pokazuje możliwość jazdy prosto lub skrętu w lewo z tego pasa ruchu, być może to „zmyliło” kierowcę?

Rondo to bezpieczeństwo – ze względu na jego budowę, kierowcy poruszający się zarówno po nim, jak i wjeżdżający na nie, jadą powoli, a to w przypadku wymuszenia pierwszeństwa kończy się najwyżej niegroźną kolizją.

– Przed większością rond stoją zazwyczaj dwa znaki: C-12 – „ruch okrężny” oraz A-7 – „ustąp pierwszeństwa” – mówi st. asp. Zbigniew Przyborowski z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – W takiej sytuacji pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się po rondzie. W związku z tym kierowcy dojeżdżający do skrzyżowania, zanim na nie wjadą, muszą upewnić się, czy nic po nim nie jedzie.

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>