Jak dobrze zagospodarować przestrzeń wokół domu?

715
Wyświetleń

O zadowoleniu z użytkowania budynku mieszkalnego decydują bardzo różne czynniki. Do kluczowych należy oczywiście projekt, stan technicznych i sposób urządzenia jego samego, nie trzeba jednak nikogo przekonywać, że na tym rzecz się nie kończy. Wiele wysiłku i pieniędzy pochłania niekiedy takie przeobrażenie otaczającej go przestrzeni, by również i ona mogła cieszyć z jednej strony swoim wyglądem, z drugiej funkcjonalnością.

Nie zapomnijmy o żadnej z istotnych potrzeb

Uporządkowanie posesji i nadanie jej wymarzonej postaci może być rezultatem naszej własnej, stopniowo kontynuowanej pracy, bądź przedmiotem zlecenia grupie fachowców – zwłaszcza w tym pierwszym przypadku należy dobrze przemyśleć każdy aspekt i właściwie zorganizować poszczególne etapy, aby choćby część związanego z tym wysiłku nie poszła na marne.

Ustalmy wszystkie funkcje, jakie ma spełniać ta przestrzeń. Dla wielu, zwłaszcza zapalonych ogrodników, ogromne znaczenie będzie miała estetyka. Dla innych naczelnym zadaniem będzie nadanie jej maksymalnie funkcjonalnego, wygodnego i bezpiecznego charakteru. Jeszcze inni, jeśli pozwala na to otoczenie i orientacja budynku, kierować się będą względami energetycznymi, co oznaczać będzie przede wszystkim odsłonięcie silnie przeszklonej ściany południowej i dążenie do pozostawienia osłoniętą północnej. Kształt, jaki przybierze teren, którym dysponujemy będzie więc w dużym stopniu zdeterminowany przez zastane warunki – a w każdym razie nie warto ich ignorować, jeśli zależy nam na spójnym i udanym efekcie. Poza tym, pamiętajmy, że niektóre elementy infrastruktury czy wyposażenia i tak muszą być umiejscowione zgodnie z prawem budowlanym, co ogranicza nam swobodę.

Niezbędne będzie rozważenie wagi poszczególnych elementów, a także ustalenie z góry listy najważniejszych prac – po to, by np. uniknąć konieczności demontażu i rozkopywanie właśnie wykonanej nawierzchni podjazdu czy ścieżki aby móc poprowadzić przewody do oświetlenia czy jakiekolwiek inne. Zaczynamy oczywiście od sporządzenia choćby ogólnego projektu ostatecznej postaci.

Stawiaj na pewne rozwiązania

Jeśli w naszej głowie zrodził się już jakiś zamysł wymarzonego otoczenia, zastanówmy się na chłodno nad jego funkcjonalnością. Związanie otoczenia z budynkiem i funkcjami jego pomieszczeń znacznie ułatwi użytkowanie – dopiero potem można pomyśleć o tym jak nadać temu korzystną estetykę. Dobrze jest przykładowo, jeśli przechodząc z podjazdu do drzwi nie trzeba przedzierać się między klombami lub nadrabiać drogi, a z kuchni można łatwo wyjść do ogrodu, w którym od wiosny będziemy chcieli spędzać czas.

Nie lekceważmy jednak także szczegółów, takich jak np. rodzaje położonych nawierzchni. Jak ciężkie pojazdy będą na nich stawać? Choć bruk zniesie wszystko, czasem może wymagać mocniejszej podbudowy. A jak nasza posesja wygląda po zmroku? Zwłaszcza jeśli nie sięga jej oświetlenie uliczne, warto zainwestować w wydajne oświetlenie zewnętrze LED jakie oferuje np. Nowaled. Dobre wyroby tego typu, spełniające rygorystyczne normy w zakresie odporności na wilgoć czy pył, a jednocześnie wysoce energooszczędne, będą służyć nam bezproblemowo przez lata. Rozważny wybór wyposażenia i materiałów pozwoli nam uniknąć częstych reperacji i dodatkowych prac.

Jak dobrze zagospodarować przestrzeń wokół domu?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>