Inscenizacja zagrożona? Ktoś ukradł worki z piaskiem

745
Wyświetleń

Główną osią dzisiejszej inscenizacji wydarzeń Powstania Warszawskiego na elbląskim Starym Mieście, jest powstańcza barykada. Zbudowana jest z worków z piasku, jak to czyniono w czasie powstania. Tymczasem ktoś te worki…ukradł.

Takie informacje uzyskaliśmy od historyka i odtwórcy wydarzeń historycznych, Piotra Imiołczyka. Jak się okazuje, barykada była budowana już wcześniej. Poukładano worki z piaskiem. Pozostawiona bez „opieki” barykada została jednak ograbiona z kilku worków. Te trzeba było szybko uzupełnić.

– To niesamowite. Ludzie nawet worki z piaskiem mogą ukraść – mówił jeden z elblążan, który pomagał w przygotowaniu inscenizacji.

Worki z piaskiem do budowy barykady dostarczyło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Dzisiejszą inscenizację organizuje Międzyszkolne Koło Historyczne oraz Elbląskie Forum Odtwórców Historycznych. „Barykady 44” co roku poświęcane są kolejnym zgrupowaniom powstańczej Warszawy. W tym roku inscenizacja poświęcona będzie Zgrupowaniu Chrobry II. Inscenizacja jest oparta o barykadę wybudowaną z worków z piaskiem.

W trakcie inscenizacji dojdzie do: walk ulicznych, w których wykorzystane będą repliki broni, wóz bojowy, środki pirotechniczne; ślubu powstańczego; wręczania widzom pamiątkowych kopert z replikami znaczków z okresu Powstania Warszawskiego przez odtwórców Harcerskiej Poczty Polowej; rozlepiania replik plakatów z okresu Powstania Warszawskiego.

Podczas inscenizacji wystąpią zjednoczone siły elbląskich grup rockowych Asteria i Pejszcz oraz chór „Pro Musica” z Próchnika, którzy zgrają i zaśpiewają piosenki powstańcze, utwory muzyczne do słów poezji K. Baczyńskiego. Kulminacyjnym punktem inscenizacji będzie przedstawienie alegorii według obrazu Jacka Malczewskiego „Błędne Koło”.

W inscenizacji będzie brało udział od 50 do 60 osób. Organizatorzy będą się starali, by w miarę możliwości i posiadanych replik strojów z epoki, w inscenizacji wzięli również udział chętni widzowie.

Ze względu na skalę przedsięwzięcia oraz użycie replik pojazdów bojowych oraz środków pirotechnicznych organizatorzy ustalają następujące środki bezpieczeństwa:

  1. Cały teren inscenizacji będzie ogrodzony taśmą, której przekroczenie przez publiczność spowoduje natychmiastowe wstrzymanie inscenizacji. Fakt taki zostanie ogłoszony przez trzy długie dźwięki wojskowego gwizdka.
  2. Czasowo wstrzymany pozostanie ruch uliczny i drogowy na części ulic: Rzeźnicka i Mostowa przylegających do budynku Ratusza Staromiejskiego i Kościoła św. Mikołaja.

Organizatorzy zapraszają wszystkich elblążan na plac przed Ratuszem Staromiejskim w dniu 1 sierpnia 2015 roku o godz. 20:00 na inscenizację historyczną pt. „III Barykada 44”. Prosimy również, w miarę możliwości, o zabranie świec lub zniczy.

 

 

 

 

Inscenizacja zagrożona? Ktoś ukradł worki z piaskiem

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>