Groźna dla zdrowia i życia dzieci „gra” dotarła do Polski

7268
Wyświetleń

Zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak zwrócił się do szefowej MEN Anny Zalewskiej o podjęcie przez kuratorów oświaty działań prewencyjnych w związku z niebezpieczną interaktywną „grą” internetową.

Jak informowały media gra „niebieski wieloryb” jest popularna wśród nastolatków, m.in. w Rosji. Wskutek uczestnictwa w tej grze miało dojść od kilkunastu do nawet około 200 przypadków samobójstw wśród nastolatków.

W Polsce troje nastoletnich dzieci z powiatu pyrzyckiego dokonało już samookaleczenia na ramionach i przedramionach poprzez wycięcie ostrym narzędziem symbolu f50. Prokuratura zwraca się z apelem do wszystkich rodziców i opiekunów o zwracanie szczególnej uwagi na treści, z których korzystają dzieci.

Jak poinformowała w piątkowym komunikacie Prokuratura Krajowa wystąpienie prok. Sieraka do minister edukacji narodowej wystosowano „z uwagi na dobro dzieci”.

Rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska potwierdziła, że do resortu wpłynęło pismo z Prokuratury Krajowej.

„W związku z nim wystosowaliśmy dziś list do MSWiA oraz Ministerstwa Cyfryzacji, w którym zwróciliśmy się o pomoc w podjęciu stosownych działań na rzecz zablokowania stron internetowych, na których znajduje się gra internetowa stanowiąca potencjalne zagrożenie dla małoletnich” – poinformowała.

Podała także, że w poniedziałek szkoły otrzymają list, w którym MEN prosi o uwrażliwienie rodziców na kwestię związaną z bezpieczeństwem w sieci oraz korzystaniem z gier komputerowych i wideo stanowiących potencjalne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dzieci. MEN w liście apeluje do rodziców, żeby zwracali uwagę na to, w co grają ich dzieci. MEN podaje też numery telefonów, pod którymi rodzice mogą otrzymać pomoc.

„Dodatkowo minister Anna Zalewska powołuje zespół, którego zadaniem będą działania profilaktyczne w zakresie cyberbezpieczeństwa małoletnich uczniów. Kwestie bezpieczeństwa w korzystaniu z zasobów internetu są dla nas niezwykle istotne” – dodała Ostrowska.

Sprawę analizuje także Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Wcześniej w piątek szczecińska prokuratura okręgowa informowała o wszczęciu śledztwa ws. trzech przypadków samookaleczeń, których uczniowie dokonali pod wpływem internetowej gry „niebieski wieloryb”. Śledztwo rozpoczęto w ostatnich dniach po zawiadomieniu dyrektora jednej z zachodniopomorskich szkół.

„Troje nastoletnich dzieci z powiatu pyrzyckiego dokonało samookaleczenia na ramionach i przedramionach poprzez wycięcie ostrym narzędziem symbolu f50. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi już śledztwo dotyczące namawiania tych trojga ustalonych dotychczas małoletnich do targnięcia się na własne życie” – głosi komunikat PK.

Jak informowały media gra „niebieski wieloryb” jest popularna wśród nastolatków, m.in. w Rosji. „Dotychczas w toku śledztwa ustalono, że ta interaktywna gra polega na tym, że bliżej nieustalona osoba, tzw. opiekun, wydaje uczestnikom gry różnego rodzaju polecenia i zleca zadania do wykonania, np. dokonanie samookaleczeń, oglądanie strasznych filmów, chodzenie po torach kolejowych. Ostatnim zadaniem w tej grze jest skok z dachu wysokiego budynku. Uczestnikami tej gry są osoby małoletnie, w wieku kilkunastu lat” – zaznaczyła PK dodając, że „gra” po raz pierwszy pojawiła się w ubiegłym roku w Federacji Rosyjskiej. „Wskutek uczestnictwa w tej grze miało dojść od kilkunastu do nawet około 200 przypadków samobójstw wśród nastolatków” – głosi komunikat PK.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Groźna dla zdrowia i życia dzieci „gra” dotarła do Polski

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>