Egzotyczna koalicja przeciw reformie. Swoje siły łączą socjaliści, liberałowie i feministki

6 marca 2017 17:20
More videos
822
Wyświetleń
   

Chcą zatrzymać reformę rządu Beaty Szydło, która ma wejść w życie od września br. Zakłada ona głębokie zmiany w organizacji oświaty, w tym przede wszystkim likwidację szkół gimnazjalnych i przywrócenie 8-stopniowych szkół podstawowych. Inicjatywa polityczna nie ma jednak szans na powodzenie. Wszystko przez…Platformę Obywatelską.

Inicjatywa może byłaby cenna, jako ruch obywatelski. Niestety wejście partii politycznych w te działania, zmierzające do ogólnopolskiego referendum, zamiast ruch antyreformatorski wzmocnić, znacznie go osłabia. Dlaczego? Ponieważ poprzedni rząd koalicyjny PO-PSL również zreformował oświatę, posyłając do klas pierwszych 6-latki. Również wtedy nie przeprowadził szerokich konsultacji, a to, „gdzie ma” głos obywateli, którzy zebrali prawie milion podpisów pod referendum, pokazali gdy petycja obywateli wpłynęła do Sejmu.

Rodzice dzieci 6-letnich bowiem protestowali przeciwko wyrwaniu ich z przedszkoli i na siłę wrzuceniem w karby szkolnej machiny. Wtedy również szkoły podstawowe nie były przygotowane na przyjęcie takich „maluchów” – wspólne korytarze, stołówka, świetlica, tam dzieci 6-letnie spotykały się z uczniami klas piątych czy szóstych.

Dlatego dziś słowa radnej PO, o tym, że szkoły podstawowe nie są przygotowane na połączenie w jednym obiekcie pierwszo i ośmioklasistów nie brzmią wiarygodnie, przynajmniej z ust przedstawicieli tej partii politycznej.

Co ciekawe środowiska nauczycielskie i ich związkowe korporacje nie protestowały specjalnie, gdy poprzedni rząd decydował o tym, że 6-letnie dzieci pójdą do szkół. Co się teraz zmieniło? Realna groźba redukcji zatrudnienia?

Więcej w naszym materiale filmowym.

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>