Darmowej komunikacji w Elblągu nie będzie. Prezydent wyklucza takie rozwiązanie

1098
Wyświetleń

W elbląskich mediach przetoczyła się dyskusja na temat możliwości wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów elbląskich szkół. Taki projekt zgłosiła radna Maria Kosecka oraz Paweł Kowszyński (PiS). Jednak prezydent Witold Wróblewski nie widzi możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania. Według prezydenta naszego miasta po prostu na to nie stać.

- Coraz więcej miast wprowadza bezpłatną komunikację miejską. Niektóre oferują darmowe przejazdy nie tylko seniorom i uczniom. Na przykład Tomaszów Mazowiecki podjął uchwałę, że od stycznia 2018r gratis będą jeździli wszyscy mieszkańcy tego miasta i to dwudziestoma pięcioma nowymi autobusami z napędem hybrydowym. Z bezpłatnej komunikacji miejskiej mogą korzystać także mieszkańcy wielu mniejszych gmin, m.in. Bełchatowa, Strykowa, Głowna, Lubina, Wadowic, Środy Wlk., Żor, Polkowic, Kościerzyny. Ostatnio uchwałę zwalniającą z opłat za przejazdy komunikacją miejską uczniów szkół podstawowych podjęli radni Wejherowa – mówi radna Maria Kosecka. – Z budżetu miasta wydajemy pokaźne kwoty na sprawy marketingowo-promocyjne. To wszystko jest bardzo ważne i dobre, natomiast wydaje się, że Elbląg nie jest w niebezpieczeństwie finansowym i może finansować takie projekty, a gdyby przeznaczyć na to część środków idących na kwestie marketingowe, to byłaby to lepsza akcja promocyjna dla miasta niż niejedna kampania czy reklama.

Podobny wniosek złożył na ostatniej sesji radny Paweł Kowszyński (PiS).

- Z pewnością rozwiązanie takie w krótkiej perspektywie może zniechęcać samorząd do rezygnacji z wpływów ze sprzedaży biletów ulgowych dla elbląskich uczniów. Jednakże rozpatrując to rozwiązanie w perspektywie długofalowej znacznie wzrasta atrakcyjność miasta pod kątem zasad określonych do skorzystania z takiego rozwiązania. Określając szczegółowo zasady wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla uczniów elbląskich szkół, których organem prowadzącym jest miasto Elbląg, zwiększa się atrakcyjność oferty edukacyjnej miasta – mówił radny Paweł Kowszyński.

Największy klub w Radzie Miasta Elbląga – Prawo i Sprawiedliwość obecnie analizuje możliwość wprowadzenia w Elblągu bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów. Marek Pruszak jest jednak bardziej skłonny przyznać w tym wypadku pewne zniżki posiadaczom Karty Dużej Rodziny.

Natomiast prezydent Witold Wróblewski wskazuje, że nie widzi możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania. Powód? Bardzo prosty – włodarz uważa, że naszego miasta na taką opcję po prostu nie stać.

- Miasto spłaca kredyty zaciągnięte wcześniej. Ponadto dopłacamy z budżetu miasta do komunikacji miejskiej 20 mln zł. Z czego 17 mln zł to wpływy ze sprzedaży biletów – mówił prezydent Witold Wróblewski. – Nawet jeśli nie zapłaci mieszkaniec Elbląga za bilet, to i tak pieniądze wypłyną z budżetu miasta. Nasze miasto jeszcze boryka się z zadłużeniem dlatego należy rozsądnie gospodarować środkami finansowymi.

Jednak od tego tematu władze Elbląga nie uciekną. Bo jeśli nie darmowe przejazdy dla uczniów, to należy rozważyć opcję modernizacji lokalnej komunikacji miejskiej. Ta bowiem przestaje być atrakcyjna dla elblążan. Nawet pomimo budowy nowej trasy tramwajowej czy unowocześnienia taboru.

Robert Turlej (PO) postuluje aby w końcu przeprowadzić reformę komunikacji miejskiej w Elblągu.

- Potrzebna jest całkowita reforma komunikacji miejskiej zaczynając od infrastruktury przystankowej (węzły przesiadkowe) poprzez przetrasowanie (koniec jazdy stadami, koniec dublowania tras, nowe trasy autobusowe) kończąc na reformie systemu biletowego. Radni PiS chcą „majstrować” przy cenniku jednak to nic nie da, jeśli nie przeprowadzimy poważnej reformy – uważa radny miejski.

Darmowej komunikacji w Elblągu nie będzie. Prezydent wyklucza takie rozwiązanie

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>