Czy w Elblągu zostanie odbudowany zamek krzyżacki? To byłby turystyczny hit

10797
Wyświetleń

Skoro odbudowuje się elbląska Starówka i planowany jest remont zabytkowego obiektu Muzeum, dlaczego by nie odbudować elbląskiego zamku? Taką śmiałą tezę stawia dziennik Rzeczpospolita, opisując nasze miasto.

Szczególnej uwagi domaga się Elbląg. Miasto to co raz wraca na usta najważniejszych polityków kraju, gdy mowa jest o przekopaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną. Ale szczególna uwaga może polegać również na tym, by przywrócić miastu dawny kształt, o jakim elblążanie mogą tylko marzyć, zazdroszcząc gdańszczanom.

Gdańsk ma oczywiście inną pozycję, bo to kolebka „Solidarności”. Wydaje się jednak, że takie traktowanie Elbląga jak dziś jest co najmniej krzywdzące. Dlatego cieszy fakt, że – jeśli nie władze rządowe – to przynajmniej sejmik województwa docenił miasto, przeznaczając ponad 10 mln zł na dokończenie modernizacji siedziby Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Odnowiony ma być barokowy budynek po dawnym gimnazjum.

Nie da się jednocześnie ukryć, że to wciąż namiastka tego, co można zrobić – krok po kroku odbudowując elbląski zamek.

Odbudowa zamków to bodaj najgorętszy temat w polityce historycznej współczesnych europejskich państw, ponieważ takie projekty kojarzą się z militarną historią Europy i przeszłością granic. Rekonstrukcja zamku w Poznaniu wzbudziła wiele kontrowersji. Padały różne argumenty: bo być może go nie było, bo był inny itd., itp.

A przecież nieważne, jaka była historia zamków – ważne, jaką treścią możne je napełnić. Przecież w czasach, gdy krytykowano w Polsce politykę historyczną, Niemcy podjęły decyzję o odbudowie zamku Hohenzollernów w centrum Berlina. Dla kanclerz Merkel będzie to obiekt symboliczny – wieńczący proces zjednoczenia Niemiec.

Odbudowę Królewca wraz z zamkiem rozważa Władimir Putin. Wiadomo, że w Królewcu nie stał zamek jego ukochanego ZSRR, a nawet rosyjski – jednak widzi w restauracji warowni szanse na stworzenie atrakcji turystycznej i przyciągnięcie zwiedzających.

Podobnie powinno być w Elblągu. Cóż z tego, że elbląski zamek był krzyżacki? Taki sam jest w Malborku, a mimo to znajduje się – razem z Wawelem i Zamkiem Królewskim – na liście narodowych instytucji kultury. Tymczasem Malbork nie może się pochwalić, tak jak Elbląg, że był miejscem powołania Związku Pruskiego, czyli organizacji, która buntowała się przeciwko rządom krzyżackim. I to skutecznie!

Co ciekawe, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu można od 2015 roku podziwiać makietę elbląskiego Zamku Wysokiego, której autorem jest Hans Joachim Pfau, urodzony w przedwojennym Elblągu w 1935 roku. Z innych makiet, jakie przygotował, można się zorientować, jak pięknym miastem był portowy konkurent Gdańska.

Wyobrażam sobie wspaniałą trasę warmińsko-mazurską, która rozpoczyna się w elbląskim zamku i wiedzie do Olsztyna, a potem do giżyckiej twierdzy Boyen, której kierownictwo też otrzymało pieniądze na restaurację obiektu.

Do dziś zachowały się jedynie fragmenty dawnego zamku w Elblągu, zbudowanego przez Krzyżaków około połowy XII wieku – budynek dawnego spichrza, piwnice oraz resztki murów obronnych.

Zamek wzniesiony w stylu gotyckim, rozbudowany na planie regularnym w XIV wieku. Do 1309 roku był siedzibą krajowego mistrza zakonu, później komturów. Po klęsce Krzyżaków z wojskami polsko-litewskimi pod Grunwaldem w 1410 mieszczanie elbląscy zdobyli i wypędzili załogę wraz z wielkim szpitalikiem i tutejszym komturem. Elblążanie 22 lipca 1410 złożyli hołd polskiemu królowi Władysławowi Jagielle. Jednak we wrześniu 1410 zamek ponownie wrócił we władanie Krzyżaków. W 1440 roku to właśnie w Elblągu powstał Związek Pruski. 12 lutego 1454 w wyniku powstania antykrzyżackiego, elbląscy mieszczanie zdobyli po 5-dniowym oblężeniu zamek krzyżacki, a następnie w obawie przed ponownym powrotem Krzyżaków, zniszczyli go.

Źródło: Rzeczpospolita

Czy w Elblągu zostanie odbudowany zamek krzyżacki? To byłby turystyczny hit

O Autorze
-

2 komentarzy

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Krzysiek
    Odpowiedz

    Odbudować, ale najpierw wykopaliska archeologiczne. Muzeum ma tak wspaniałe zbiory, że spokojnie będzie czym te komnaty wyposażyć. A lokalizację kilku – słynnych – mebli elbląskich mogę wskazać. Jedno np. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu (?). Przecież można wypożyczyć i eksponować jako depozyt.