Czy nasz region skorzysta na Mundialu w Rosji?

736
Wyświetleń

Zdaniem szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, województwo warmińsko-mazurskie mogłoby być idealną bazą wypadową podczas trwania mundialu dla turystów z całego świata, którzy „mogliby stacjonować w naszym regionie i jeździć do Kaliningradu na mecze”. Do tego jednak potrzebne jest przywrócenie Małego Ruchu Granicznego.

W zeszłym roku w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, Polska podjęła decyzję o zawieszeniu przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym (MRG), w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Po ŚDM przywrócono mały ruch graniczny z Ukrainą, natomiast nie przywrócono go z obwodem kaliningradzkim.

„Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim funkcjonował od 2012 do 2016 roku i szybko stał się impulsem rozwoju miast i powiatów dotkniętych wcześniej strukturalnym bezrobociem” – napisał szef ludowców w liście do premier Szydło. Przywołuje on w piśmie do premier dane z powiatów: węgorzewskiego, bartoszyckiego i braniewskiego, gdzie przez cztery lata stopa bezrobocia spadła od 3,5 do 5 punktów procentowych.

„Tylko w 2015 r. goście z obwodu kaliningradzkiego wydali w Polsce blisko 300 mln zł. Handel z Rosjanami spowodował powstanie nowych miejsc pracy. Rozwijało się rolnictwo, usługi, transport, hotelarstwo” – czytamy w liście.

Decyzja o zawieszeniu MRG – według Kosiniaka-Kamysza – „odbiła się fatalnie na kondycji małych i średnich firm z terenów przygranicznych”.

„Liczba Rosjan, czyli potencjalnych klientów, przekraczających granicę, dzięki MRG, spadła dziewięciokrotnie. W lipcu 2015 było ich ponad 145 tys., w lipcu 2016 r. – niewiele ponad 16 tys.” – napisał szef ludowców. Jak dodał, według przedsiębiorców „przez pół roku ich obroty spadły nawet o 80 proc.”.

Kosiniak-Kamysz we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie pogratulował piłkarzom, którzy wywalczyli awans do przyszłorocznych mistrzostwa świata w Rosji. Jego zdaniem, „mistrzostwa mogą być zyskiem dla polskich przedsiębiorców i rolników”, bo – jak zauważył – część spotkań odbywać się będzie w obwodzie kaliningradzkim. „Niewykluczone, że zagrają tutaj polscy piłkarze” – zaznaczył.

„To jest dobry moment, żeby odblokować mały ruch graniczny z Rosją. To jest też dobry moment, żeby mówić o zniesieniu embarga na polskie produkty do Rosji, żeby przywrócić jakiekolwiek relacje gospodarcze” – mówił szef ludowców. Podkreślił jednocześnie, że sankcje polityczne muszą pozostać, bo – jak ocenił – „Rosja nie zmieniła swojego postępowania”.

źródło: realnapolska.pl

Czy nasz region skorzysta na Mundialu w Rosji?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>