Czy jest szansa na utworzenie województwa ze stolicą w Elblągu? Tak, PiS chce przebudować mapę Polski

3830
Wyświetleń

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, wkrótce ma powstać województwo częstochowskie. Według wstępnych założeń, ma ono powstać z północnej części Śląskiego i południowej Łódzkiego.

Oznacza to, że politycy PiS są skłonni do wprowadzenia zmian na mapie administracyjnej Polski. Teraz wszystko zależy też od odpowiedniego lobby elbląskich parlamentarzystów i działaczy PiS, aby być może powrócić do koncepcji tworzenia województwa żuławskiego ze stolicą w Elblągu.

O takiej koncepcji pisaliśmy już tu: http://fakty.elblag.pl/wojewodztwo-zulawskie-ma-szanse-powstac-pis-nie-wyklucza-zmian-na-mapie-administracyjnej-kraju/

Skoro praktycznie upadł projekt przeniesienia do Elbląga Urzędu Marszałkowskiego, w ramach podziału władzy w województwie warmińsko-mazurskim, powinniśmy mocno promować zjednoczenie wszystkich terenów żuław z Mierzeją Wiślaną w jednym regionie administracyjnym.

– Nie jest to tylko deklaracja, a zobowiązanie. Mamy warunki polityczne do tego, żeby przeprowadzić to w tej kadencji Sejmu – mówi Wirtualnej Polsce poseł PiS Szymon Giżyński.

Częstochowa straciła status miasta wojewódzkiego w 1998 r. po reformie administracyjnej. Z 49 województw zostało wówczas 16. Teraz ma powrócić na mapę wojewódzką. W PiS zapadła już decyzja w tej sprawie.

– Mamy warunki polityczne – czyli parlamentarną większość – do tego, żeby to przeprowadzić w tej kadencji Sejmu. To jest zadanie konieczne, ponieważ chodzi o sprawę ogólnonarodową. Częstochowa to duchowa stolica Polski, tak ważna dla naszej tożsamości – mówi Szymon Giżyński z PiS. – Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził polityczną wolę, godną i właściwą mężowi stanu, by nasze miasto wróciło na mapę wojewódzką. I to nie jest deklaracja, lecz zobowiązanie, adekwatne, co oczywiste, do pozytywnych konsultacji społecznych – dodaje.

Polityk PiS argumentuje, że wśród 33 miast, które w 1998 roku utraciły wojewódzki status, Częstochowa jest ośrodkiem najszybciej się wyludniającym i jednocześnie posiadającym najmniej inwestycji przekładających się na nowe miejsca pracy.

– Dlatego kluczowe jest przywrócenie Częstochowie rangi województwa – podkreśla poseł.

Czy podobna sytuacja nie panuje obecnie w Elblągu? Nasze miasto również wyludnia się, a inwestycji jest niewiele. Liczymy więc, że nasze miasto, posiadające dwóch parlamentarzystów PiS, oraz posłów opozycyjnych, będzie miało odpowiednie lobby do tego, aby przy okazji zmian na mapie administracyjnej kraju mogło powstać odrębne województwo ze stolicą w Elblągu.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że województwo częstochowskie zostałoby wydzielone z północnej części Śląskiego oraz południowej Łódzkiego.

W czasie kampanii wyborczej PiS zapowiadał tez utworzenie województw: środkowopomorskiego oraz warszawskiego.

Źródło: wp.pl

Czy jest szansa na utworzenie województwa ze stolicą w Elblągu? Tak, PiS chce przebudować mapę Polski

O Autorze
-

1 komentarz

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • mieszkaniec
    Odpowiedz

    PANIE PREZYDENCIE MIASTA ELBLAG
    MOZE BY PAN ZAINTERESOWAL SIE MIESZKANCAMI UL.SLONECZNIKOWEJ,ZYJEMY W 21 WIEKU ,A NIE MAMY PODLACZENIA DO OCZYSZCZALNI SCIEKOW,NASZE OPLATY ZA WYWOZ SZAMBA SA OGROMNE.DO OCZYSZCZALNI JEST OKOLO 2 Km.WSTYD ZE TAK ZYJEMY,MOZE NASZE PROBLEMY ZAINTERESUJA WLADZE CENTRALNE ALBO UNIJNE.