Czy dzieci muszą odrabiać prace domowe?

930
Wyświetleń

W sytuacji, kiedy nauczyciel postawiłby dziecku ocenę za brak pracy domowej, rodzic ma prawo żądać pisemnego uzasadnienia i złożyć zażalenie do kuratorium, a nawet pójść do sądu – powiedział w Polsat News Mariusz Smołkowicz, organizator akcji „Dom nie jest filią szkoły”. Podkreślił, że dzieci i ich rodzice nie mają obowiązku realizowania za szkołę podstawy programowej w domach.

Smołkowicz stwierdził, że uczniowie nie powinni mieć zadawanych lekcji do odrabiania w domu. Jego zdaniem, „żaden zapis ustawy oświatowej nie definiuje pojęcia obowiązkowej pracy domowej”.

Dorosły pracuje 8 godzin, dziecko więcej

– Konstytucja gwarantuje nam, że nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje – powiedział w Polsat News.

Podkreślił też, że celem akcji „Dom nie jest filią szkoły” jest zwrócenie uwagi rodzicom, że nie muszą godzić się na zadawanie prac domowych ich dzieciom.

– Nie kwestionujemy tego, że osoba dorosła po 8 godzinach pracy ma prawo do odpoczynku, ma prawo do wolnych weekendów. Natomiast okazuje się, że dzieci nie mają takich praw. Higiena właściwych relacji między pracą a odpoczynkiem w przypadku dzieci nie ma zastosowania – wskazywał. Jego zdaniem wynika to z tego, że nauczyciele nie nadążają z realizacją przeładowanej podstawy programowej i dlatego dzieci muszą więcej uczyć się w domu.

„Przemęczony uczeń, to żaden uczeń”

– Chciałbym, żeby szkoła była dla mojej córki czymś więcej niż obozem przymusowej pracy, żeby to było miejsce, które ją pobudza do kreatywności. Obecnie sytuacja, jaka jest w szkolnictwie i ogrom pracy nakładany na dzieci powoduje, że tak naprawdę zniechęca je to do samodzielnego kształcenia, do rozwijania osobowości i nie wnosi niczego do rozwoju – powiedział.

Podobnego zdania był Dariusz Kulma, nauczyciel matematyki.

– Wszystkie badania mówią, że przeciążenie uczniów pracą domową powyżej czterech godzin w tygodniu nie zwiększa efektywności uczenia. Musimy to przystopować, bo przemęczony uczeń, to żaden uczeń – stwierdził gość Joanny Racewicz.

Jak wyjaśnił, „powtarzanie jest istotne, ale co innego powtórki, a co innego przejęcie całych elementów zagadnień, które rodzice z dziećmi mają zrobić w domu”.

Czy dzieci muszą odrabiać prace domowe?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>