Co robić gdy przejemy się w święta?

853
Wyświetleń

Przejedzenie nie jest przyjemnym stanem. Przepełniony żołądek sprawia, że czujesz się ociężale, morzy cię sen, dokucza zgaga. Co robić z przejedzeniem? Zamiast cierpieć warto wykorzystać sprawdzone sposoby na przyspieszenie trawienia. Są proste i działają. Możesz również sięgnąć po ogólnodostępne leki bez recepty, które przyniosą szybką ulgę.

Przejedzenie – często przytrafia się na przyjęciu pełnym pysznych potraw. Trudno uniknąć przejedzenia w święta. Są jednak skuteczne sposoby na poprawienie trawienia. Wspomagają trawienie, usprawniają ruchy jelit i likwidują uczucie pełności w żołądku.

Jak przyspieszyć trawienie?

Trawienie można poprawić już umiejętnie dobranym deserem. Mus owocowy z agarem zamiast ciasta dostarczy mniej kalorii i korzystnie wpłynie na pracę żołądka oraz jelit. Agar – środek zagęszczający i żelujący sporządzony z wodorostów – można także dodawać do innych potraw. Jeśli mimo wszystko brzuch masz ciężki i czujesz, że twój układ pokarmowy bardzo się trudzi wypróbuj następujące sposoby.

– Ruch.

Trudno wstać od stołu z ciężkim brzuchem, ale spacer działa zbawiennie. Po pierwsze wyprostowani dajemy więcej miejsca żołądkowi i przestajemy go naciskać. Po drugie chodzenie uruchamia wszystkie pompy tłoczące krew organizmie. Poprawia się krążenie w całym układzie trawiennym oraz zwiększa perystaltyka jelit. Lepsze ukrwienie i ruchy jelit sprawiają, że pokarm zaczyna się lepiej przesuwać. Już kilka minut spaceru przyniesie odczuwalną poprawę i da ulgę przeciążonemu żołądkowi.
– Lekka gimnastyka brzucha.

To proste ćwiczenie pobudza krążenie w układzie trawiennym i zapobiega zastojom pokarmu. Wstań, zrób wdech i wydech, a następnie, na bezdechu próbuj wciągnąć na chwilę brzuch: przyciągaj okolice żołądka i brzuch jak najbliżej kręgosłupa. Puść, odetchnij i powtórz ćwiczenie kilka razy. Jeśli podczas wciągania brzucha czujesz, że pokarm podjeżdża ci do przełyku, rób to ćwiczenie dopiero po spacerze.
-Kieliszek alkoholu.

Mała lampka czerwonego wina lub pięćdziesiątka wódki z pieprzem lub gorzkiej żołądkowej poprawiają krążenie w jelitach i wspomagają trawienie. Warunek działania: pijemy tylko jeden kieliszek i ani grama więcej.
– Filiżanka gorącej herbaty.

Stary, skuteczny babciny sposób. Gorąca herbata (może być czarna lub zielona) rozgrzewa, pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz wspomaga trawienie tłuszczów. Jeśli się przejemy w ogóle należy unikać zimnych napojów i deserów, bo doprowadzają do skurczu jelit i nasilają dolegliwości.
– Herbatka ziołowa na trawienie.

Znakomitym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ziół, które nie tylko rozgrzeją żołądek ale mają składniki poprawiające trawienie. Zaraz po jedzeniu warto wypić napar z rumianku, dzikiej róży, mięty lub werbeny. 2-3 godziny po zakończonym przyjęciu warto wypić filiżankę czerwonej herbaty, która przyspiesza przemianę materii. Jeśli nawet kilka godzin po uczcie czujemy się źle i mamy objawy niestrawności: zgagę, odbijanie, nudności – warto sięgnąć po napar z dziurawca.

– Napój z octu jabłkowego.

To podobno sposób Kleopatry na uniknięcie nieprzyjemnych objawów po ucztach. Łyżkę winnego octu jabłkowego zalewamy szklanka ciepłej wody i dodajemy odrobinę miodu. Mikstura ułatwia trawienie i poprawia przeminę materii.
– Pomoc z apteki.

W przypadku niestrawności wywołanej przejedzeniem dobrze jest wspomóc się roślinnymi środkami żółciopędnymi. W aptece można kupić lek z wyciągiem z ostropestu (Sylimarol) lub karczocha (Raphacholin).

 

Źródło: www.poradnikzdrowie.pl, foto: pixabay.com

Co robić gdy przejemy się w święta?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>