Co mają wspólnego francuscy żołnierze z Elblągiem?

598
Wyświetleń

Z okazji obchodzonego jutro Święta Narodowego Republiki Francuskiej, Janusz Nowak wiceprezydent Elbląga złożył dziś kwiaty na grobach i pod tablicą żołnierzy francuskich poległych w okresie II wojnie światowej w latach 1942-1944.

Groby żołnierzy znajdują się na elbląskim cmentarzu Agrykola. Prawdopodobnie mogą to być żołnierze, którzy zmarli w elbląskim podobozie, będącym częścią niemieckiego nazistowskiego Obozu Stutthof.

W 2005 roku pamiątkową tablicę żołnierzom francuskim ufundowała społeczność partnerskiego miasta Compiegne, w tym kombatanci. Inicjatywę wsparły wówczas również władze Elbląga i członkowie Stowarzyszenia Oise-Elbląg.

Z okresem II wojny światowej, naszym miastem i lotnikami, żołnierzami francuskimi wiąże się jeszcze jeden ciekawy epizod. Na froncie wschodnim operował pułk Normandie-Niemen, stacjonujący w 1944 roku w miejscowości Alitus koło Kowna. Pilotami pułku byli Francuzi, którzy latali dla Armii Radzieckiej i pomagali wypierać oddziały niemieckie z terenów Litwy.

Pułk ten zakończył swój szlak bojowy w II wojnie w miejscowości Mamonowo, a następnie w czerwcu 1945 roku właśnie z Elbląga odleciał ostatecznie do Francji.

Co mają wspólnego francuscy żołnierze z Elblągiem?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>