„Ciepłe” życzenia dla elblążan od EPEC. Ile to kosztowało?

819
Wyświetleń

Tylko jedna spółka miejska, Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Elblągu zdecydowała się złożyć mieszkańcom naszego miasta świąteczne i noworoczne życzenia za pośrednictwem wybranych mediów lokalnych. Ile kosztowała ta chęć „ocieplenia” wizerunku zarządu?

Żadna z miejskich spółek nie zdecydowała się na wykupienie płatnych reklam z życzeniami w elbląskich mediach. Oprócz jednej. Na taki ruch zdecydował się zarząd Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Ogłoszenia tej spółki zastanowiły jednego z mieszkańców Elbląga, który napisał do nas list w tej sprawie.

– Tyle się mówi o ciężkiej sytuacji finansowej miasta i potrzebie zaciskania pasa. Wszędzie czytam o konieczności oszczędzania. Ponieważ jestem uważnym czytelnikiem i staram się dokładnie czytać wszystkie elbląskie portale internetowe, nie umknęło mojej uwadze to, że spółka miejska EPEC wykupiła ogłoszenia płatne, w których składała mieszkańcom życzenia świąteczne i noworoczne. Tu nasuwa mi się pytanie: czy EPEC tak dobrze finansowo stoi, że może tak wydawać pieniądze na życzenia? Nie zauważyłem, aby jakaś inna spółka miejska zdecydowała się na życzenia świąteczne i noworoczne – pisze do nas nasz Czytelnik. – Czy nie lepiej byłoby te pieniądze przed świętami przekazać do Domu Dziecka, na jakieś dodatkowe prezenty dla dzieciaków?

Postanowiliśmy zapytać władze spółki EPEC w jakich mediach umieszczono życzenia i ile to kosztowało elbląskich podatników.

Według informacji nadesłanych z Przedsiębiorstwa, na życzenia w mediach wydano ponad 2500 zł. Najwięcej EPEC zapłacił za reklamę w portalu portel.pl (1100 zł), portal info.elblag.pl zarobił 900 zł. 350 zł kosztowały życzenia w Dzienniku Elbląskim a 200 zł w Naszym Elblągu.

Nie zauważyliśmy, aby inne miejskie spółki wykupiły ogłoszenia z życzeniami w elbląskich mediach. Na takie ruch nie zdecydował się nawet Urząd Miejski. Prezydent miasta złożył życzenia na oficjalne stronie internetowej miasta.

Od dłuższego czasu radny Ryszard Klim apeluje o racjonalizację wydatków w miejskich spółkach. Mówi o potrzebie zaciskania pasa, ale ta konieczność ma dotyczyć wszystkich, nie tylko wybrane spółki miejskie. Skąd więc taka rozrzutność przed świętami w EPEC?

– Jeżeli są  środki na rozrzutność, to oczywistym jest, że przepłacamy za usługi naszych spółek komunalnych. Nie podpowiadam, jakich – pisał na naszych łamach radny Klim. – Spółki komunalne, obok naturalnego zróżnicowania, mają  wspólny mianownik: pozostają prawie bez udziału w przeżywaniu problemów Miasta, a więc racjonalizowaniu kosztów. Nie twierdzę, że nie podejmowane są jakieś działania. Jednak bez właścicielskiego uderzenia pięścią w stół realnych programów oszczędnościowych nie uświadczymy. To -jak dotąd- temat tabu dla Rady Miejskiej i jej Komisji. Co roku otrzymujemy standardowe opracowanie „Informacja o działalności i wynikach ekonomiczno -finansowych spółek”. Brakuje „Programu oszczędnościowo-restrukturyzacyjnego”, otwartego dla wszystkich, a przede wszystkim dla elblążan. Na koniec 2014 roku w spółkach jednoosobowych i z większościowym udziałem zatrudnionych było 1107 pracowników. Dzisiaj już mniej. I tak może być dalej. Dyskusja o oszczędnościach i restrukturyzacji nie jest przeciw, lecz w interesie utrzymania miejsc pracy. Potrzebne przy tym jest wyprzedzające i kompleksowe spojrzenie, a nie doraźne gaszenie pożaru, jak w przypadku MPO. Rynek różnego rodzaju usług komunalnych ulega ciągłym zmianom. Problemy pukają nawet do dużych firm. Z różnych przyczyn, także tych po ich stronie. Oto w miesiącach listopad i grudzień 2014 wstrzymuje się w spółce ciepłowniczej odprowadzanie składek na dodatkowe ubezpieczenia emerytalne pracowników. Dla niewtajemniczonych: to oprócz „rutynowych” składek emerytalnych jeszcze 6% od uposażeń. EPWiK wykonał plan finansowy w 39%; EPEC – 25,1% ; PDiM – 1,7%.

Pełny tekst Ryszarda Klima: http://www.elblag24.pl/90688-ryszard-klim-dobrze-sie-trzyma-uklad-partyjno-spolkowy.html

„Ciepłe” życzenia dla elblążan od EPEC. Ile to kosztowało?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>