Ciekawostka. Jeden z najstarszych domów w Polsce znajduje się niedaleko Elbląga

5459
Wyświetleń

Nowa Kościelnica to wieś położona w województwie pomorskim, na obszarze Żuław Wiślanych – około 2 kilometry od Wisły. Dominuje tu tradycyjna zabudowa, wśród której zachowało się wiele pięknych drewnianych domów.

Wiele domów to pochodzące z okresu międzywojennego zwykłe chałupy z dwuspadowymi dachami, jednak bogato zdobione rzeźbionymi detalami. W Nowej Kościelnicy można zobaczyć również dwa tzn. domy podcieniowe.

Domy podcieniowe to typ dużych wiejskich budynków mieszkalnych, z charakterystycznym wielosłupowym podcieniem, który jest wysunięty przed główną część budynku. Liczba słupów w podcieniu może być różna; istnieje przekonanie o związku ich ilości z zamożnością gospodarza. Konstrukcja takiego budynku wykonana jest z drewna i wypełnia ją cegła (otynkowana lub nie).

Tego typu domy pojawiły się w Polsce na przełomie XVI i XVII wieku, ale te, które przetrwały do dziś pochodzą z XVIII i początku XIX wieku.

Dom podcieniowy, który można zobaczyć na południowym krańcu Nowej Kościelnicy, datowany jest na XVIII wiek, co czyni go jednym z najstarszych na Żuławach i w Polsce.

źródło: onet.pl

Ciekawostka. Jeden z najstarszych domów w Polsce znajduje się niedaleko Elbląga

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>