Były wiceminister będzie zarabiał w Elblągu. Ile? Tego jeszcze nie wiadomo

11 kwietnia 2016 17:00
More videos
826
Wyświetleń
   

Prezydent Witold Wróblewski nie powoła trzeciego wiceprezydenta na stanowisko opuszczone przez Bogusława Milusza. Prezydent sam będzie się zajmował sprawami oświaty i kultury, ale doradzać ma mu Piotr Żuchowski, były wiceminister..

Obecnie Piotr Żuchowski, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, jest przewodniczącym Sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynie. Od teraz także doradcą prezydenta Witolda Wróblewskiego do spraw oświaty i kultury.

– Z końcem marca ze swojej funkcji zrezygnował Bogusław Milusz. Problematyka związana ze sferą społeczną, oświatą i kulturą nie miała wiceprezydenta. Podjąłem jednak decyzję, by nie powoływać trzeciego wiceprezydenta. Wracamy do koncepcji dwóch zastępców. Dziedziny edukacji, sportu, promocji, kultury i zdrowia będą moimi zadaniami, natomiast sprawy świadczeń rodzinnych prowadzić będzie wiceprezydent Jacek Boruszka. W związku z takim rozdziałem zadań zdecydowałem, by zatrudnić doradcę, który pomoże w prowadzeniu spraw społecznych, związanych z edukacją i kulturą. Od dziś jest nim Piotr Żuchowski – mówił prezydent Wróblewski.

Trudno nie odnieść wrażenia, że to jednak stanowisko stworzone niejako „na siłę”, dla kolegi z tej samej partii. Zwłaszcza, że Żuchowski, jak sam przyznał, praktycznie nie ma orientacji w sprawach, w których ma prezydentowi Elbląga doradzać.

– Będę pracował merytorycznie nad zakresem zadań, które został mi przydzielone przez prezydenta. Przede wszystkim będzie to zarządzanie oświatą, sprawy elbląskiej kultury. W tej chwili zamierzam szczegółowo zapoznać się z przydzielonymi mi zadaniami, zdobyć jak najwięcej wiedzy w każdej dziedzinie – zapowiadał Piotr Żuchowski.

Nie odpowiedział jednak na pytanie, z jakim największym problemem w elbląskiej oświacie chce się zmierzyć w pierwszej kolejności.

Prezydent Witold Wróblewski był również zaskoczony pytaniem… o zarobki Piotra Żuchowskiego w elbląskim Urzędzie Miejskim w Elblągu. Dziwne, zwłaszcza, że byłego wiceministra zatrudnia właśnie prezydent, więc powinien przynajmniej teoretycznie znać stawkę, za jaką doradzać mu będzie partyjny kolega.

Dziennikarze dowiedzieli się jedynie, że „będzie to mniej, niż wynagrodzenie wiceprezydenta Milusza”.

Witold Wróblewski komplementował Żuchowskiego, określając go, jako świetnego fachowca w dziedzinie kultury i oświaty. Na to wskazywać ma bogaty życiorys w tej dziedzinie byłego wiceministra.

Piotr Żuchowski w Elblągu będzie bywał. Deklaruje, że będzie do naszego miasta dojeżdżał samochodem.

Trudno niestety odbierać to inaczej, niż chęć wsparcia Piotra Żuchowskiego środkami finansowymi z budżetu miasta, opłacając w ten sposób stanowisko doradcy prezydenta. Można zrozumieć, że prezydent Wróblewski, po ustąpieniu swojego zastępcy, Bogusława Milusza, chce skorzystać z merytorycznego wsparcia przy zarządzaniu kulturą i oświatą w mieście. Jednak czy faktycznie trzeba sięgać po człowieka spoza Elbląga? Czy w naszym mieście brakuje fachowców w tych dziedzinach, z których można powołać odpowiednie zespoły doradcze?

Piotr Żuchowski

Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu.

Ponadto studia podyplomowe:

-Organizacja i Zarządzanie Oświatą (1993)

-Inwestycje Kapitałowe (2001)

Droga zawodowa:

1987-1994 – Nauczyciel i dyrektor szkoły.

1994-1999 – Dyrektor Zespołu Obsługującego Szkoły i Przedszkola Gminy Iława.

2000-2002 – Dyrektor Wydziału Organizacji, Spraw Obywatelskich i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Iławie.

2002-2003 – Wicestarosta Iławski odpowiedzialny za oświatę i sprawy obywatelskie.

2003-2007 – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego odpowiedzialny za: służbę zdrowia, kulturę, oświatę i sprawy społeczne.

2007-2015 – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zarazem (w latach 2010-2015) Generalny Konserwator Zabytków.

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>