Był „perełką” Elbląga i Europy, teraz stoi zrujnowany. Jest szansa na jego ponowne otwarcie

3756
Wyświetleń

Dużo mówi się ostatnio o szansach renowacji największego w Europie odkrytego kąpieliska miejskiego, które znajduje się w naszym mieście. Miasto przymierza się do remontu obiektu. Jest już nawet  wytypowana koncepcja jego odtworzenia. Czy będą jednak na to środki finansowe?

Prezydent Witold Wróblewski na jednej z ostatnich konferencji prasowej przyznał, że na razie na odtworzenie obiektu przy ul. Spacerowej nie ma środków finansowych. Jednak pieniądze na stworzenie dokumentacji zostały zabezpieczone.

Długa droga do basenu

– Dopiero jak będzie gotowa koncepcja i kosztorys prac, wówczas będziemy planowali prace budowlane – zapowiada prezydent Wróblewski. – Na pewno jednak renowacja basenu będzie wykonywana etapami.

Czyli czeka nas jeszcze długa droga do tego, abyśmy znów mogli kąpać się na odkrytym basenie przy ul. Spacerowej.

Cała nadzieja w tzw. nadwyżce operacyjnej w budżecie miasta na rok 2017 (24 mln zł), z której może zostać sfinansowana dokumentacja odtworzenia kąpieliska miejskiego.

15940735_1345819018813702_6536617022638963876_n

Koncepcja już jest i co dalej?

Przypomnijmy, że Ratusz wybrał koncepcję zagospodarowania basenu odkrytego. Sąd Konkursowy oceniający prace w konkursie na opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej rewitalizacji otwartego kąpieliska miejskiego w Elblągu I nagrodę oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej przyznał firmie Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic. Nagrodę otrzymali za czytelną, osiową kompozycję zagospodarowania i zabudowy terenu, ciekawą rewitalizację historycznej niecki basenu oraz  ciągu rekreacyjnego wzdłuż rzeki Kumieli, jako elementu powiązania z  Europarkiem, prawidłową lokalizację zespołu basenów, racjonalne i efektywne  rozwiązanie gospodarki wodnej w basenach oraz energooszczędność.

Wieloletnie zaniedbania

Basen odkryty w Elbląg nie był praktycznie remontowany od zakończenia II wojny światowej. Służył jednak elblążanom, jako miejsce rekreacji i ochłody w upalne dni lata do 2012 r. Wówczas decyzją poprzednich władz miasta został zamknięty przez ciągłe zanieczyszczenia wody. W tym miejscu, w zamyśle prezydenta Grzegorza Nowaczyka, miał stanąć nowoczesny Aquapark. Powołano nawet w tym celu specjalną spółkę. Jednak, wobec odwołania władz miasta w referendum, ta koncepcja ostatecznie upadła.

Basen można było uratować

Jak wskazuje Edmund Szwed, obiekt basenowy mógł jednak zostać uratowany, gdyby władze miasta zdecydowały się na wcześniejsze działania.

– Budowa Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” pochłonęła ponad 26 mln zł. Tymczasem z naszych wyliczeń wynika, że kąpielisko otwarte mogłoby zostać zmodernizowane za kwotę dużo niższą czyli 10-12 mln zł. W tym znalazłaby się bardzo ekonomiczna, biologiczna oczyszczalnia wody z rzeki Kumieli oraz modernizacja całego dna basenu – mówi elblążanin Edmund Szwed. – Obiekt można więc jeszcze uratować. Nie jest na to za późno.

Spółka powołana przez miasto i prywatnego inwestora mogłaby również zagospodarować amfiteatr, który świetnie nadaje się na organizację letnich koncertów, takich jakie obecnie mają miejsce w Bażantarni czy innych imprez plenerowych. Do tego mamy wiele miejsce, gdzie można urządzić place zabaw, boiska do gier czy punkty gastronomiczne.

– Spółka, powołana przez prezydenta miasta razem z podmiotem prywatnym byłaby pod całkowitą kontrolą władz miasta – mówi Edmund Szwed. – Taki podmiot mógłby w końcu mieszkańcom miasta zagwarantować naprawdę godne i komfortowe miejsce zabaw i wypoczynku w centrum miasta. Koszt całego zagospodarowania Parku Dolinka, łącznie z kąpieliskiem miejskim szacuję na kwotę 20 mln zł. Mam wiedzę, skąd takie środki pozyskać i chętnie pomogę miastu w realizacji tego ambitnego i jakże potrzebnego mieszkańcom projektu. Zrobię to jeśli władze miasta będą zainteresowane tym, aby poprawić jakość życia elblążanom i zrobią ruch w kierunku partnerstwa publiczno-prywatnego.

Był „perełką” Elbląga i Europy, teraz stoi zrujnowany. Jest szansa na jego ponowne otwarcie

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>