Bieda na Warmii i Mazurach. Zarabiamy najmniej w całej Polsce!

1146
Wyświetleń

Najniższe zarobki w Polsce mają mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Przeciętna pensja na poziomie 3386 zł brutto stanowi 84,6 proc. średniej krajowej, która według wyliczeń GUS wyniosła w 2014 roku 4003,99 zł.

Choć pod względem wynagrodzeń, Warmia i Mazury zajmują ostatnie miejsce w Polsce, nie jest to wcale najbiedniejszy region kraju. Jak wynika z danych GUS za 2012 rok (ostatnie dostępne), PKB na mieszkańca w województwie warmińsko-mazurskim wynosi niewiele ponad 30 tys. zł, co daje regionowi 13miejsce w kraju. Według najnowszych danych, bezrobocie w regionie wynosi 16,6 proc. To najwyższy poziom w kraju.

Najwyższymi średnimi wynagrodzeniami w regionie mogą cieszyć mieszkańcy Olsztyna (3954 zł brutto) oraz Elbląga (3620 zł). Na trzecim miejscu plasuje się powiat szczycieński (3412 zł).

Ze względu na najwyższy w Polsce poziom pomocy publicznej dla firm (od 50 do 70 proc. poniesionych nakładów), region przyciąga coraz więcej inwestorów. Przedsiębiorstwa funkcjonujące w Warmińsko-Mazurskiej SSE mają utrzymać w tym roku ponad 1200 miejsc pracy i utworzyć ponad 400 nowych. Olsztyn stał się obok Dębicy głównym ośrodkiem przemysłu oponiarskiego w naszym kraju. To tu zlokalizowana jest największa fabryka opon w Polsce i jedna z największych na świecie, należąca do koncernu Michelin. Zatrudnienie w zakładach przekracza 4,3 tys. osób. W Olsztynie swój polski oddział ma m.in. Transcom, globalna spółka specjalizująca się w systemach zarządzania, która zatrudnia ponad 460 pracowników. Swoje centra usług mają tu też takie firmy, jak Citi Group, Orange czy InfoPower. Działa tu wiele firm meblarskich oraz spożywczych – m.in. Grupa Indykpol czy Browar Kormoran.

Warto dodać, że podane tu zarobki są średnią wyliczoną na podstawie danych. To zafałszowuje obraz faktycznych miesięcznych zarobków elblążan.

Poprosiliśmy o komentarz do tej informacji jednego z elbląskich przedsiębiorców.

– Dane prezentowane przez Państwa redakcję nie uwzględniają dwóch innych źródeł dochodów tzn. szarej strefy oraz przepływów finansowych od osób będących na emigracji do rodzin w Elblągu. Dopiero suma tych trzech źródeł daje pełny obraz przeciętnego dochodu w naszym mieście co może być wytłumaczeniem fenomenu dużej sprzedaży nowych mieszkań budowanych aktualnie w Elblągu.” komentuje nasze zestawienie jeden z pracodawców.

Źródło: forsal.pl

Bieda na Warmii i Mazurach. Zarabiamy najmniej w całej Polsce!

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>