Analiza. PiS z ogromnym poparciem na Warmii i Mazurach. Wygra wybory lokalne?

978
Wyświetleń

Wiele wskazuje na to, że przyszły rok dla Zjednoczonej Prawicy prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość może być bardzo dobry. Wszystkie sondaże wskazują na wielkie zwycięstwo tej formacji politycznej również w naszym regionie.

Sondaże preferencji wyborczej, choć nie wyrokują jeszcze o konkretnych wynikach wyborczych, wskazują na to, że Prawo i Sprawiedliwość może przejąć samorządy na Warmii i Mazurach. Zjednoczona opozycja cieszy się poparciem w granicach 45 procent. To może oznaczać, że w przyszłych wyborach samorządowych prawica przejmie również samorządy wojewódzkie.

25550057_517531031949549_5437597470624094475_n

Jak będzie w przypadku naszego miasta? Nic nie wskazuje na to, aby opozycja znacząco zaistniała w naszym mieście. Niewielkie ruchy widać po stronie Platformy Obywatelskiej i KOD, głównie przejawiające się w protestach przeciwko reformie sądownictwa w kraju. Platforma jednak nie nadaje tonu przemianom w mieście. Do tej pory nawet nie poznaliśmy programu dla Elbląga tej formacji. Wiadomo jedynie, że tym razem PO będzie miała własnego kandydata na prezydenta i będzie to radny miejski Michał Missan.

PiS natomiast, rywalizując niejako z prezydentem Witoldem Wróblewskim, jest aktywne w mediach i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec zmianie. Można więc przyjąć, że kolejne wybory samorządowe w Elblągu niewiele zmienią w układzie sił w Radzie Miasta. Tu większość powinna zdobyć Zjednoczona Prawica. Aktualnie nie widać żadnego „prądu inicjatywnego” po stronie opozycji.  Może się tak okazać, że w 25-cio osobowym lokalnym parlamencie znajdą się jedynie przedstawiciele PiS i PO. Wyniki wyborcze z ostatnich lat wyraźnie wskazują, że SLD traci w Elblągu systematycznie poparcie.

Tak duże poparcie PiS nie musi się jednak przełożyć na wybory prezydenckie w naszym mieście. To pokazała już poprzednia tura wyborcza, gdzie wysokie miejsca zajęli kandydaci spoza dwóch największych partii politycznych – Witold Wróblewski wygrał wybory prezydenckie natomiast bezpartyjny kandydat – Edmund Szwed zanotował doskonały, trzeci wynik.

Wiele jednak wskazuje na to, że PiS może nie tylko wygrać wybory w sejmiku wojewódzkim, a nawet tam samodzielnie rządzić. To oznacza, że w rękach Zjednoczonej Prawicy znajdzie się cała władza na Warmii i Mazurach.

Analiza. PiS z ogromnym poparciem na Warmii i Mazurach. Wygra wybory lokalne?

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>