8 listopada – Światowy Dzień Radiologii

2989
Wyświetleń

Święto upamiętnia Wilhelma Conrada Röntgena, który 8 listopada 1895 roku odkrył istnienie promieniowania. Dziś to jedna z ważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny.

Czym się zajmuje radiolog i jakie są rodzaje badań radiologicznych?

Radiolog to lekarz odpowiedzialny za wykonywanie badań obrazujących ciało człowieka. Radiolog wykonuje badania przy pomocy ultradźwięków, pola magnetycznego oraz promieniowania rentgenowskiego. Specjalista w dziedzinie radiologii sporządza również opis wykonanego zdjęcia i na jego podstawie stawia diagnozę. Przeczytaj, czym zajmuje się radiolog i poznaj rodzaje badań radiologicznych.

Radiolog zajmuje się techniką obrazowania narządów (to właśnie oboczna nazwa „radiologii”), a prowadzona przez niego praca umożliwia właściwe diagnozowanie chorób oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Po wykonaniu obrazowania medycznego radiolog potrafi wskazać, w którym miejscu w ciele zaszły niepokojące zmiany, dokonuje również ich pomiarów. Radiolog sporządza dokładny opis wykonanego badania, stawia diagnozę i opisuje leczenie.

Do radiologa potrzebne jest skierowanie, które otrzymujemy od innego lekarza-specjalisty.

Jakie badania wykonuje radiolog?

Lekarz radiolog wykonuje następujące badania:

  • Rentgenografia (RTG) – badanie stosowane w przypadku chorób i urazów układu kostno-stawowego. Wykonuje się je za pomocą wiązki promieniowania rentgenowskiego, przechodzącego przez ciało pacjenta i błonę rentgenowską, jest zapisywane w postaci obrazu.
  • Badanie ultrasonograficzne (USG) – badanie obrazowe, ukazujące wielkość i kształt poszczególnych narządów. Dzięki USG lekarz może ocenić ich stan – wykryć guzy, zgrubienia, torbiele, mięśniaki, stwierdzić rozwój choroby nowotworowej. W przypadku kobiet w ciąży USG pozwala określić, czy płód rozwija się prawidłowo, badanie jest również niezbędne do wykonania biopsji.
  • Mammografia – prześwietlenie piersi, które nie wymaga znieczulenia. Wskazuje guzki wielkości już od 3 mm, pozwala wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Czułość mammografii w przypadku raka piersi ocenia się na 80-95%.
  • Tomografia komputerowa (TK) – badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie i pozwalające uzyskać dokładny obraz badanych struktur narządów i kości. Tomografia to bezbolesne badanie wykonywane na pacjencie w pozycji leżącej. W wielu przypadkach badanie jest wykonywane ze środkiem kontrastowym – w takich sytuacjach pacjent musi więc wcześniej wykonać badania na poziom kreatyniny i mocznika, by można było ocenić pracę jego nerek.
  • Rezonans magnetyczny (MRI) – badanie przedstawiające przekroje narządów człowieka we wszystkich płaszczyznach. Podczas badania wykorzystywane są: pole magnetyczne, fale radiowe i komputer przetwarzający dane na obrazy.
  • Angiografia – inwazyjne badanie tętnic wieńcowych, które wykonuje się u osób przed operacją wymiany zastawek serca. Badanie określa stan tętnic wieńcowych, bypassów, stopień uszkodzeń lewej komory serca, a także niedrożność lub przewężenia naczyń wieńcowych.
  • Pantomogram – badanie wykonywane u osób, które noszą aparaty ortodontyczne jeszcze przed ich założeniem. Uzyskane zdjęcie obrazuje zęby i ich korzenie oraz żuchwę.
  • Densytometria – określa stan i wytrzymałość kości. Badanie wykorzystuje promienie rentgenowskie lub ultradźwięki, jego wykonywanie zaleca się osobom po 65. roku życia.

 

poradnikzdrowie.pl

8 listopada – Światowy Dzień Radiologii

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>