27 października – Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego

26 października 2018 22:22
More videos
4,168
Wyświetleń
   

Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego (ang. World Day for Audiovisual Heritage) to święto obchodzone corocznie 27 października i zatwierdzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Konferencji Generalnej w 2005 roku.

Celem obchodów jest uświadomienie społeczeństwa, że audiowizualizacja takich dokumentów jak filmy, programy radiowe i telewizyjne, nagrania audio oraz wideo, zawierające dokumentalne zapisy wydarzeń z XX i XXI wieku odwołują się bezpośrednio do oka i ucha, do wykształconych i niepiśmiennych ludzi, przekraczając tym samym granice języka i kultury.

Dokumenty audiowizualne zmieniły społeczeństwo, stając się stałym i ważnym uzupełnieniem tradycyjnego dokumentu pisanego, który należy chronić przed utratą, jako integralną część tożsamości narodowej.

Jaka będzie przyszłych mediów? W dobie cyfryzacji i dostępu do mediów społecznościowych tradycyjne media tracą na atrakcyjności. Ale należy pamiętać, że ich rola, funkcja i misja, to coś więcej.

To żywy zapis epoki, dnia, godziny…..zdarzeń, ludzi, emocji…..

 

Zerknijcie jak wyglądał Elbląg i okolice oczami niemieckich kronikarzy przed wojną.

Ciekawy materiał.

https://www.youtube.com/watch?v=DQd–m8HUjA

 

 

 

źródło: wikipedia.pl, foto: Bibliomaniak

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>