27 lutego – Dzień Niedźwiedzia Polarnego

880
Wyświetleń

Dzień Niedźwiedzia Polarnego – to doskonała okazja, aby zastanowić się, jak powstrzymać globalne ocieplenie, a tym samym uratować te zagrożone wyginięciem zwierzaki.

Niedźwiedzie polarne to bez wątpienia jedne z najbardziej sympatycznych zwierząt na świecie. Są wdzięcznymi bohaterami reklam, filmów i kreskówek. Dzieci chętnie odwiedzają je w ogrodach zoologicznych. Najsłynniejszy na świecie niedźwiedź polarny – Knut, który zawładnął sercami turystów z całego świata, po swojej śmierci doczekał się nawet rzeźby w berlińskim zoo.

polarbear1

Kilka ciekawostek…

Jak określają badacze, niedźwiedzie polarne wyodrębniły się z grupy brunatnych już około 600 tys. lat temu. Zwierzęta te można spotkać na Grenlandii, w Rosji okolicach Kanady i Alaski, a także w północnych rejonach Azji. Eksperci podają, że białe niedźwiedzie żyjące w Kanadzie stanowią ok. dwóch trzecich światowej populacji tych zwierząt. Niedźwiedzie polarne doskonale przystosowały się do trudnych, arktycznych warunków. Ich białe futro jest bardzo grube i długie, dzięki czemu zapewnia skuteczną ochronę przed zimnem. Białe niedźwiedzie większą część swojego życia spędzają na krach, dlatego też przez niektórych badaczy zaliczane są do ssaków morskich. Co ciekawe, pod powierzchnią wody potrafią wytrzymać nawet dwie minuty.

Zagrożone wyginięciem

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrodyzalicza niedźwiedzie polarne do zwierząt zagrożonych wyginięciem z powodu globalnego ocieplenia. Jak szacują specjaliści, jeśli liczba dni, podczas których wody w Arktyce nie są pokryte lodem wzrośnie z obecnych 150-160 rocznie do 170, populacja niedźwiedzi polarnych może zmniejszyć się nawet o 40 proc.

Eksperci zauważyli też, że rodzi się coraz mniej młodych i są one coraz gorzej odżywione. Wszystkiemu winne jest ocieplanie się klimatu, ponieważ niedźwiedzie mają do przebycia coraz większą odległość do lądu i coraz częściej zdarza się, że nie mają sił, aby do niego dotrzeć.

polarbear2

Ty też uratuj niedźwiedzia

Co zatem możemy zrobić, aby uratować te piękne zwierzęta? Odpowiedź jest prosta – wszystko to, co może przyczynić się do powstrzymania globalnego ocieplenia, np.:

– w czajniku elektrycznym gotujmy tylko tyle wody, ile potrzebujemy

– temperaturę w domu zmniejszmy chociaż o pół stopnia Celsjusza

– samochód chociaż raz w tygodniu zamieńmy na rower

– żarówki i inne sprzęty domowe wymieńmy na energooszczędne

– zasadźmy drzewko, które będzie nam przypominało, aby troszczyć się o środowisko

– na noc wyłączajmy urządzenia elektryczne z prądu

– możemy wesprzeć kampanię Uratuj arktykę

Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego to doskonała okazja, aby każdy z nas uczynił chociaż jeden krok w kierunku powstrzymania globalnego ocieplenia. Nie pozwólmy aby nasze dzieci i wnuki oglądały te piękne zwierzęta wyłącznie w kreskówkach i na archiwalnych filmach.

polarny1

źródło: www.ulicaekologiczna.pl, foto: www.google.pl, www.giphy.com

27 lutego – Dzień Niedźwiedzia Polarnego

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>